Kwietniowa parada sztuk

30 marca 2018

Tak jak kwiecień uchodzi za miesiąc o (łagodnie rzecz ujmując…) zróżnicowanej aurze, tak i w krakowskiej kulturze przeplatają się w nim i zmieniają w oszałamiającym tempie wydarzenia z wszystkich chyba dziedzin sztuki. Ramy wyznacza tym razem efektowne zakończenie Festiwalu Misteria Paschalia na początku i start święta kinomaniaków – festiwalu Netia Off Camera – pod koniec miesiąca. A co pomiędzy nimi? Jest muzyka jazzowa w wydaniu laureatów Grammy Awards (festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”), są wspaniałe wokalistki Lizz Wright i Stacey Kent, jest i legenda rocka – Metallica – która zagra dla kilkunastotysięcznej publiczności w Tauron Arenie Kraków. Nie mniejszy entuzjazm wzbudzi efektowny spektakl z nieśmiertelnym dziełem Carla Orffa na deskach Opery Krakowskiej, a miłośników muzycznej awangardy nie zawiedzie jubileuszowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Jest weekend kilkudziesięciu krakowskich galerii KRAKERS i spektakularny pokaz mody na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest wreszcie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony na wiele sposobów przez Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

I o ile zmienna krakowska pogoda może w kwietniu wzbudzać w nas (łagodnie rzecz ujmując…) irytację, to już wydarzenia miesiąca zaspokoją najbardziej wybredne gusta. Jest w czym wybierać, jest optymizm – i od razu cieplej!

(Grzegorz Słącz, redaktor naczelny)

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.