Otwarcie Muzeum Podgórza

28 marca 2018

Dawny zajazd na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich 26 kwietnia rozpoczyna nowy rozdział swojej historii – jako Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Będzie tu można zobaczyć stałą wystawę Miasto pod kopcem Kraka prezentującą historię terenów na prawym brzegu Wisły, gdzie po pierwszym rozbiorze Polski powstało w 1784 roku austriackie miasto Josefstadt. Poznamy historię dzisiejszej dzielnicy Krakowa od czasów legendarnych po współczesność, napotkamy najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek tego miejsca i wpłynęły na jego obecną tożsamość. Wystawa opowiada o fenomenie Podgórza – niegdyś miasta, wielokulturowego i wielonarodowościowego – o jego mitologii, a także o spektakularnym sukcesie przemysłowym z przełomu XIX i XX wieku.

Z kolei obrazy Podgórza od drugiej połowy XIX wieku do lat 60. poprzedniego stulecia oraz utrwalone przez fotografów współczesne widoki prawobrzeżnej części Krakowa zobaczymy na pierwszej czasowej Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a wśród autorów są m.in. Ignacy Krieger – dziewiętnastowieczny nestor krakowskiej fotografii krajobrazowej, Marian Plebańczyk – fotoamator z okresu międzywojennego oraz Henryk Hermanowicz – „poeta kamery fotograficznej” z czasów PRL. Organizatorzy zapraszają do współtworzenia wystawy poprzez udostępnienie prywatnych zdjęć i wspomnień, dla których wydzielono specjalne miejsce w ramach ekspozycji.

Otwarcie nowego muzeum wpisuje się w krakowski program obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Wyzwolona_1918”. Przed stu laty dzisiejszy budynek muzeum (wykorzystywany podówczas przez austriackie wojsko) był jednym z pierwszych wyzwolonych obiektów na ziemiach polskich – to stąd już 31 października 1918 roku polskie oddziały wyruszyły do Krakowa, by przejąć władzę w mieście.

Ważnym aspektem działalności nowej instytucji ma być integracja lokalnej społeczności, co znalazło wyraz w procesie tworzenia ekspozycji: wspomnienia mieszkańców i przekazane do muzeum rodzinne pamiątki są istotnym elementem wystawy. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Otwarcie muzeum 26 kwietnia 2018, 17.00

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.