Wyzwolona_1918

27 marca 2018

Wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wydarzenia sportowe – to wszystko wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program rocznicowy o ogólnomiejskim, ale także bardzo lokalnym charakterze, adresowany jest do wszystkich mieszkańców Krakowa.

– Niepodległość ściśle związana jest z Krakowem i chcemy to uczcić. Legenda głosi, że na stoliku, który stoi u mnie w sekretariacie, podpisywano rozbrojenie Austriaków. Miasto z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało szereg wydarzeń odbywających się w Krakowie. Harmonogram dostępny jest na naszej stronie (www.krakow.pl) – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Kraków świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczął już w 2017 r. Podjęte przez Urząd Miasta Krakowa działania: konferencja „Początek drogi do niepodległości Polski, 28 maja 1917 r.”, odsłonięcie tablicy upamiętniającej Naczelny Komitet Narodowy na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich (16 sierpnia 2017 r.) oraz konferencja w 100. rocznicę intronizacji Rady Regencyjnej „Droga do wolności” przypomniały o wydarzeniach, które zapoczątkowały dążenia do odzyskania niepodległości.

Inauguracją tegorocznych obchodów był 19 stycznia spektakl w Centrum Kongresowym ICE Kraków spektaklem „Drogi do wolności” w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, ukazującym w obrazach historię Polski od XVIII wieku po współczesność.

W lutym została odsłonięta rzeźba prezydenta Wielkiego Krakowa – Juliusza Lea. Dodatkowo w sali obrad UMK odbyła się konferencja popularnonaukowa: „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”, której towarzyszyła wystawa z pamiątkami po prezydencie. Ekspozycję przygotowano we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.

Na marzec zaplanowana jest specjalna wystawa Muzeum Armii Krajowej „Piękna Niepodległa” poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski. Główny nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914-1918.

W kwietniu Kraków wzbogaci się o nowe Muzeum Podgórza. W czerwcu nieodłącznym elementem obchodów będą Dni Krakowa z programem nawiązującym do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W lipcu nasze miasto zamieni się w wielką scenę muzyczną, a to wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Polskiej. Wydarzenie odbywać się będzie w rożnych salach koncertowych w Krakowie.

W sierpniu ustanowimy rekord Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza na Rynku Głównym. Wrzesień upłynie pod hasłem: „Nowa Huta dla Niepodległej” – a to tytuł multidyscyplinarnego widowiska plenerowe grup i zespołów artystycznych Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W październiku na trasę ruszy tradycyjny Bieg Sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza, aczkolwiek w wyjątkowej, bardziej uroczystej odsłonie. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy 11 listopada Lekcja Śpiewania: „Radosna Niepodległość”.

To tylko kilka wydarzeń organizowanych przez Miasto w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kompletne kalendarium dostępne jest na stronie Magicznego Krakowa.

Z początkiem 2018 roku Kraków wystartował także z nową kampanią promocyjną: Wyzwolona_1918. Na ulicach miasta zobaczymy plakaty nawiązujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kampania ma na celu uświadomić mieszkańcom i przyjeżdżającym do naszego miasta, jak ważną rolę odegrał Kraków w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Plakaty będą nawiązywać do radosnego stylu świętowania.Główną bohaterką i narratorką kampanii jest „Wyzwolona_1918”. To personifikacja Polski – kobieta młoda, wyzwolona i energiczna, symbol nadziei i wolności. Wyzwoloną obserwujemy w dniu jej setnej rocznicy urodzin, stąd też główne hasło kampanii „Wyzwolona_1918”. Forma hasła nawiązuje do nicków, jakimi posługują się użytkownicy mediów społecznościowych. Kampania opiera się na czterech hasłach: „Zapraszam na moje setne urodziny”, „Przyjechałam – zostałam”, „To była zabawa” oraz „Poznałem ją 100 lat temu w Krakowie”.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<