Czternaście tygodni na Szpitalnej 1. Klub prezentuje program na sezon zima-wiosna 2018

25 stycznia 2018

Klub Szpitalna 1 w Krakowie przedstawia plan na nadchodzące czternaście tygodni dopiero co rozpoczętego 2018 roku. Wśród artystów, którzy wystąpią w jednym z najważniejszych klubów w Polsce znajdują się  Octo, Octa, Giant Swan, Codex Emipre, Errorsmith, Jacek Sienkiewicz i wielu innych.

Szpitalna 1 w Krakowie to jeden z największych klubów znajdujących się w samym centrum miasta. Zlokalizowany w okolicy Małego Rynku od ponad dwóch lat prezentuje muzykę najlepszych reprezentantów niezależnej sceny. Klub słynny jest z tego, że prym wiedzie tu muzyka elektroniczna, oscylująca głównie w okół techno, acid, house, a program muzyczny na najbliższe 14 tygodni podkreśla nieszablonowość i otwartość klubu na współczesną kulturę.

W styczniu odbędzie się pierwsza w sezonie impreza pod szyldem Szpitalna 1 prezentuje, której gościem będzie wyjątkowy duet Artefakt. Tworzą go Robin Koek oraz Nick Lapien, artyści pochodzący z Holandii, znani ze swojej miłości do melancholijnej, hipnotycznej odmiany techno. Pierwszym gościem lutego będzie Claire Morgan, australijska DJka, która na stałe rezyduje w Berlinie. Zanim zamieszkała w europejskiej stolicy clubbingu trzęsła australijską sceną techno, gdzie podbiła serca i parkiety swoją selekcja zgrabnie łączącą w jedną całość techno, acid i elektro.

Zabawa jest często niedocenianą twarzą produkcji muzyki elektronicznej. Reprezentantka Cómeme, wytwórni, której działalność opiera się na szerzeniu mniej poważnego podejścia do nowoczesnej muzyki tanecznej, Charlotte Bendiks, już w lutym wystąpi na Szpitalnej 1. Tej samej nocy wystąpi Eliott Litrowski, niestrudzony kolekcjoner płyt, którego sety przepełnione są miłością do muzyki house, techno, disco i italo-disco. Dźwięki wprost zza wschodniej granicy przywiezie na południe polski czołowy reprezentant ukraińskiego rave. Slava Lepsheev, założyciel kultowej Cxema oraz niestrudzony promotor muzyki niezależnej na Ukrainie. W ostatni weekend lutego wystąpi na Szpitalnej Erik Wiegand aka errorsmith. Artysta stawia w swoich setach i produkcjach na niesztampowe połączenia, których fundamentem jest otwartość, dowolność i brak artystycznych granic. Zawadiacki album Wieganda noszący tytuł „Superlative Fatigue", wydany w zeszłym roku nakładem PAN Records jest doskonałą ilustracją jego charakterystycznego brzmienia. Tego  samego wieczora wystąpi We will fail, czyli Aleksandra Grünholz, niezwykła artystka oraz współzałożycielka nowego IDM-owego labelu Refined Productions. We Will Fail znana jest z absorbującego łączenia nagrań terenowych z transowym rytmem, przełamywanym konsekwentnie przez nieustannie dekonstruowane sample.

Marzec na Szpitalnej 1 otworzy wizyta Ketiov. Voitek Taranczuk zapewni taneczny przedsmak wiosny przepełniony dźwiękami spod znaku deep house. Kolejny marcowy weekend to spełnienie marzeń dla fanów muzyki techno. 8 marca dedykowany będzie w całości Jackowi Sienkiewiczowi, założycielowi kultowej wytwórni Recognition Records i kluczowej postaci rodzimej sceny techno. Impreza, która odbędzie się w czwartek, to niebywała gratka dla fanów twórczości artysty, który tego dnia zagra zarówno live, prezentując zróżnicowane oblicza ambientu, jak i charakterystyczny dla niego doskonały dj set. W sobotę 9 marca wystąpi Lex Gorrie, stojący za legendarnymi imprezami „Sleaze”, szkocki producent założyciel labelu Unkown Territory. Koncert Giant Swan, jedna z dotychczas najlepiej strzeżonych tajemnic Wielkiej Brytanii, już pod koniec marca. Ich występy, łączące w jedność industrialne techno i hipnotyczne drony, rytmicznie budujące napięcie to niepowtarzalne przeżycie, przepełnione niesamowitą, niemożliwą do opanowania energią i szaleństwem. Miesiąc zwieńczy wizyta reprezentacji berlińskiego labelu [aufnahme + wiedergabe].  Wystąpią Codex Empire, wiedeński producent eksperymentalnej muzyki elektronicznej, który w Krakowie wystąpi live oraz Melania, lubującą się w ciężkich brzmieniach spod znaku industrialu i EBM.

W kwietniu w ramach kolejnej odsłony imprezy “Szpitalna 1 prezentuje” wystąpi Octo Octa. Pochodzącą z Nowego Jorku artystkę charakteryzuje ekspresyjne house’owe brzmienie, któremu wprost nie można się oprzeć. Na stale rezydujący w Rotterdamie Mark du Mosch to artysta aktywny na scenie od 1990 roku, słynny z odwagi w przełamywaniu schematów i dostarczania słuchaczowi najlepszych ezoterycznych dźwięków spod znaku house i techno, przeplatanych najlepszym italo. Sezon wiosenny zamknie wizyta reprezentantów niemieckiego festiwalu Nachtdigital. Intymny, z doskonałym programem muzycznym festiwal corocznie gromadzi w okół siebie oddaną publikę, która już od ponad 20 lat oddaje się niespotykanej nigdzie indziej atmosferze. Brzmienie oraz klimat Nachtdigital przybliżą Perm, Lux, CREDIT 00, Michelsøn, Dj Carpet Crawler 3000, DJ Desert Niggu.

Szpitalna 1 rozpoczęła rok 2018 nie tylko udaną celebracją o charakterze muzycznym, ale także uznaniem mediów polskich i zagranicznych. Wyjątkowym podsumowaniem poprzednich dwunastu miesięcy działalności klubu jest nominacja do nagrody Nocnych Marków magazynu Aktivist. Głosowanie w plebiscycie trwa do 28 stycznia, a oddawać głosy można pod tym linkiem: http://nm.aktivist.pl/. Klub został także wyróżniony przez prestiżowy magazyn Mixmag, znajdując się w zestawieniu najlepszych niszowych klubów na świecie. Więcej na ten temat przeczytać można pod tym linkiem: http://mixmag.net/feature/djs-recommend-under-the-radar-clubs-you-need-to-visit

Kalendarium:
26.01 Szpitalna 1 x dype pres. Artefakt (Delsin / Field)
02.02 Playmate Freeride w/ Claire Morgan
09.02 Szum No. 32°: Charlotte Bendiks, Eliott Litrowski
16.02 Solidarni i Serdeczni w/ Slava Leepshev (Cxema)
23.02 Working Class Hero: Errorsmith (PAN), We Will Fail
03.03 Playmate: Ketiov
08.03 Jacek Sienkiewicz at Szpitalna 1 (live + dj set)
10.03 Techno Techyes prezentuje LEX Gorrie (Phobiq/Sleaze Records)
17.03 6th Anniversary of We Are Radar: Giant Swan live!
24.03 NIC #11w/ Codex Empire & Melania
07.04 Szpitalna 1 presents Octo Octa (100% Silk)
13.04 Tabernacle X Robot Fanatico: Mark Du Mosch, Heinrich Dressel
28.04 Nachtdigital: Perm live, Credit 00, Lux + many more

Załączniki

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.