Złap Pegaza w Krakowie

10 października 2017

Od 9 października można już bezpłatnie pobrać aplikację mobilną  (na Androida) „Złap Pegaza w Krakowie”, która  siedmioma szlakami poprowadzi po najbardziej inspirujących literacko, a równocześnie nieoczywistych,  miejscach w Krakowie.

Miejsca wytypowali krakowscy pisarze: Wit Szostak, Jerzy Franczak, Adam Miklasz, mieszkający pod Wawelem tłumacze – obcokrajowcy: Silvia Bruni i Lynn Suh oraz słuchacze Radia Kraków, którzy zagłosowali w plebiscycie. Osobną trasę „sentymentalną” stworzyły osoby od dawna żyjące w Krakowie. Znalazły się na niej miejsca, które mimo przemian trwają, jak Księgarnia „Pod Globusem”, Stary Kleparz, pomnik psa Dżoka, istniejący od przed wojny antykwariat na ul. św. Jana (naprzeciwko kultowej kawiarni „Rio”).

Na siedmiu trasach wędrówki znalazło się w sumie 35 punktów, niektóre dość zaskakujące, np. wśród kilku propozycji Adama Miklasza jest czołg na os. Górali i Park Ratuszowy w Nowej Hucie, dzielnicy, w której  ratusza nigdy nie było. Jerzy Franczak wskazał m.in. huśtawkę Gombrowicza w Podgórzu i fort św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty, Amerykanin Lynn Suh - dający poetyckie natchnienie buk na Plantach, Wit Szostak wybrał m.in. Drogę Krzyżową autorstwa Jerzego Nowosielskiego w kościele na Azorach, witraże w Pawilonie Wyspiańskiego i skrzyżowanie ulic Bożego Ciała z Miodową, opisane w opowiadaniu „Sarni Braciszek” Leo Lipskiego. Słuchacze Radia Kraków wskazali między innymi niedzielny kiermasz książek pod Halą Grzegórzecką i „Gołębnik” – serce krakowskiej polonistyki.

Jeśli aplikacja się spodoba, zostanie poszerzona o kolejne punkty oraz przetłumaczona na języki obce i przystosowana do innych systemów operacyjnych.

play.google.com/store

Projekt realizowany jest przez fundację Bookowy Dom, a dofinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.