Wawel Zaginiony – bezpłatne zwiedzanie dla seniorów

20 września 2017

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza seniorów do bezpłatnego zwiedzania wystawy Wawel Zaginiony w ramach akcji MKiDN.

23-24 września 2017, 10.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00)

•    bezpłatne bilety będą wydawane w kasach muzeum na podstawie dokumentu (ze zdjęciem) stwierdzającego wiek

•    ilość wejść ograniczona – dostępnych będzie 200 darmowych biletów (100 w sobotę i 100 w niedzielę)

Wystawa Wawel Zaginiony, zorganizowana w pobliżu reliktów rotundy śś. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny), wzniesionej na przełomie w. X i XI, obejmuje m. in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni. Jej wyjątkowy charakter polega na połączeniu różnych typów ekspozycji muzealnej.

W obrębie rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza, są eksponowane obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli z różnych epok. W jednej z sal można podziwiać bogatą kolekcję renesansowych kafli i modeli pieców.

Wawelskie lapidarium to zbiór kamiennych rzeźb i detali architektonicznych pozyskanych w trakcie prac konserwatorskich oraz badań archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza niemal od stulecia. Ekspono-wany w części wystawy wybór najcenniejszych z nich ma również za zadanie ilustrować przekształcenia historycznych budowli Wawelu. W kolejnych salach zgrupowano: detale architektoniczne związane z dzie-dzińcem arkadowym, fragmenty kamieniarki pochodzące z wystroju pałacu królewskiego oraz detale odnalezione w czasie prac archeologicznych na dolnym tarasie ogrodów królewskich. Także eksponowane są zabytki związane z katedrą wawelską. Gipsowe odlewy dekoracji Kaplicy Zygmuntowskiej pozwalają z bliska przyjrzeć się detalom niedostępnym na co dzień.

 

 

 

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.