Nowy numer kwartalnika „Herito”

8 września 2017

Czy Kraków mógłby być miastem kreatywnym i co by to mogło znaczyć? Co wyróżnia go od innych miast Środkowej Europy? Jakie piosenki nuciły krakowskie kwiaciarki na rynku w kwietniu 1990 roku?

Specyfikę Krakowa  – miasta palimpsestu – w najnowszym numerze kwartalnika „Herito” wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury próbują uchwycić historycy, dyplomaci, literaturoznawcy, tłumacze, politolodzy, ekonomiści, menadżerowie kultury i architekci.

Autorzy tekstów z 27. numeru spoglądają na Kraków z bliska i oddali, badają jego fenomen w literaturze i sztuce, prognozują optymalne kierunki rozwoju i zastanawiają się, czy dzisiaj jest jeszcze miastem światowego dziedzictwa kultury czy już tylko masowej turystyki.

O to, co wyróżnia Kraków od innych miast na świecie, o ile rzeczywiście jego inność jest odczuwalna, pytają m.in. amerykański historyk, dyrektor nowojorskiego Centrum Studiów Europejskich i Śródziemnomorskich ­– Larry Wolff, austriacki dyplomata – Emil Brix, urodzony w Polsce profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – Shlomo Avineri czy słoweńska literaturoznawczyni, eseistka i tłumaczka – Simona Škrabec.

Jakim miastem jest dziś Kraków, mierząc się – podobnie jak wiele europejskich i nieeuropejskich miast – z problemami związanymi  z dziedzictwem i przeszłością zastanawiają się w najnowszym numerze m.in. urbanista, dyrektor Muzeum Historii Barcelony – Joan Roca i Albert, dyplomata, sekretarz węgierskiego komitetu UNESCO – Gábor Soós, litewski antropolog kultury z Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie – Scjapan Sturejka.

Czy Kraków ma swoją powieść miejską? Nieoczywisty literackie obraz Krakowa – Miasta Literatury UNESCO starają się odtworzyć w najnowszym numerze podróżnik i dziennikarz „The Guardian” – James Hopkin, slawista, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego – Alois Woldan oraz autorka bestsellerowej serii kryminałów – Gaja Grzegorzewska.

Na szczególną uwagę zasługuje esej polsko-amerykańskiej pisarki i historyczki żydowskiego pochodzenia – Evy Hoffman, wspominającej Kraków jako miejsce trudnej pamięci oraz nieznany szerzej tekst jednego z najważniejszych twórców literatury angielskojęzycznej – Colma Tóibína, który sportretował miasto pod Wawelem tuż po upadku żelaznej kurtyny.

W najnowszym numerze „Herito” znalazły się ponadto recenzje ciekawych książek poświęconych dziedzictwu Europy Środkowej, a także zapowiedzi wartych obejrzenia wystaw.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.