Urodziny Lema

25 sierpnia 2017

Niezwyciężony

Wizjoner, futurolog, fantasta? Lwowianin, wojenny repatriant, niedoszły medyk? A może – najczęściej tłumaczony polski pisarz?

Stanisław Lem, bo to o nim mowa, 12 września obchodziłby swoje 96. urodziny. Kraków hucznie zaplanował tę rocznicę: świętować będziemy aż cztery dni, podczas których poznamy również mniej znane oblicza słynnego pisarza. Na początek, w sobotę 9 września, do Arteteki WBP zaprasza LemCon, czyli wydarzenie z pogranicza kultury fanowskiej i akademickiej. Przez cały dzień będzie można wysłuchać wykładów poświęconych między innymi związkom twórczości Lema z popkulturą, a także wziąć udział w sesjach gier RPG. Zwolennicy tradycyjnych, papierowych książek w weekend 9-10 września udadzą się na kiermasz antykwaryczny na plac św. Marii Magdaleny, gdzie będzie można spotkać nie tylko krakowskich bukinistów, ale i Wojciecha Orlińskiego, autora biografii Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi. W niedzielę 10 września miłośników Krakowa czeka nie lada gratka: spacer śladami Lema w towarzystwie jego biografa. Tego samego dnia przy alei 29 Listopada odsłonięty zostanie mural Dagmary Matuszak inspirowany powieścią Solaris, natomiast na 11 września zaplanowano lekcję czytania wokół Niezwyciężonego, czyli lemowskiej space opery. Kulminacja obchodów Urodzin Lema przypadnie na wtorek 12 września: wówczas w Kinie Kijów.Centrum odbędzie się pokaz filmu Autor Solaris. Projekcję poprzedzi debata z udziałem reżysera Borysa Lankosza i Wojciecha Orlińskiego, którą poprowadzi Tomasz Fiałkowski. Tego wieczoru poznamy również zwycięzcę konkursu na mural lemowski, który ma powstać na północnej ścianie Galerii Krakowskiej.

(Katarzyna Twardowska, magazyn "Karnet")

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.