Muzeum Książąt Czartoryskich – rozstrzygnięcie konkursu

16 sierpnia 2017

16 sierpnia 2017 o godz. 12.00 na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich zostały ogłoszone wyniki konkursu na projekt nowej ekspozycji
i aranżacji wnętrz Muzeum Książąt Czartoryskich. Wystawę pokonkursową przed Arsenałem można oglądać do połowy września.

W dniu 16 marca 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie ogłosiło realizacyjny, dwuetapowy konkurs architektoniczny na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Scenariusz ekspozycji zakłada pokazanie w 24 salach na I i II piętrze Pałacu ok. 1100 obiektów w tym obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafiki oraz rękopisów i starodruków. Celem konkursu jest uzyskanie jak najlepszego projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. W zakres zamówienia będącego rozwinięciem pracy konkursowej wchodzić będzie także opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, mającej na celu dostosowanie wnętrz budynku do potrzeb wynikających z projektu nowej ekspozycji i aranżacji, z uwzględnieniem instalacji elektrycznych, niskoprądowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmować będzie wszystkie pomieszczenia ekspozycyjne i ogólnodostępne, w tym korytarze, klatki schodowe i sanitariaty.

Rozstrzygnięcie konkursu będzie podstawą do zaproszenia uczestnika, którego praca w etapie II zostanie uznana za najlepszą, do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Do konkursu zgłosiły się  24 zespoły, ale zakwalifikowanych zostało 19. W I etapie wpłynęło 13 prac, z czego 3 zakwalifikowano do II etapu.

Sąd Konkursowy w składzie: prof. Adam Brincken - ASP Kraków, mgr Janusz Czop - MNK, dr hab. Łukasz Gaweł – MNK, dr inż. arch. Jan Janczykowski - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dr hab. inż. arch. Artur Jasiński - prof. KAAFM, KSK SARP Kraków – sędzia referent, arch. Ryszard Jurkowski - KSK SARP Katowice, prof. Jerzy Porębski - SPFP, ASP Warszawa, dr hab. Andrzej Szczerski – MNK, dr Agnieszka Widacka-Bisaga – MNK, arch. Paweł Wieczorek – KSK SARP Kraków, sekretarz organizacyjny konkursu i dr inż. arch. Barbara Ostrowska – SARP Kraków, sekretarz pomocniczy konkursu, przyznał jedną nagrodę w wysokości 40 tys. zł. Natomiast wszystkie prace przechodzące do drugiego etapu otrzymały nagrody w postaci zwrotu kosztów (20 000).

Trzecie miejsce jury przyznało projektowi przygotowanemu przez arch. wnętrz Marka Mikulskiego, dr inż. arch. Macieja Małachowicza oraz arch. Wnętrz Macieja Mikulskiego. Drugie miejsce zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini, przygotowana z zespołem: Agnieszka Bińczycka, Matteo Crociani, Szymon Ruszczewski i Annalisa Tronci. Nagroda główna przypadła projektowi przygotowanemu przez pracownię ART FM Sp. z o.o. w składzie: Magdalena Piwek, Maksymilian Majoch, Mieczysław Bielawski oraz Łukasz Markiewicz.

Jury doceniło walory i estetyczną spójność zwycięskiego projektu, który w twórczy sposób wykorzystał kontekst miejsca, oparty na zderzeniu sztuki starej ze współczesnymi tendencjami projektowania wnętrz. - Na podkreślenie zasługuje kompleksowość zaprezentowanej koncepcji, rzetelność opracowania części opisowej i przejrzystość przekazu części graficznej. Jury zdaje sobie sprawę z trudności, przed jakimi postawiony będzie Projektant, jednak wyraża przekonanie, że walory nagrodzonej pracy, a także zaprezentowany w niej wysoki poziom warsztatowy gwarantują – przy współpracy z Zamawiającym – osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu. Jury wyraża nadzieję, że odnowione muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie – czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Analizując nadesłane prace, Jury przygotowało zalecenia pokonkursowe, które mają być wskazówkami dla zwycięskiej pracowni przy opracowaniu ostatecznego projektu aranżacji Pałacu Książąt Czartoryskich i projektu nowej ekspozycji. Najważniejsze z nich to utrzymanie równowagi między zabytkowym wnętrzem Pałacu i nowoczesnymi środkami wyrazu. Laureat konkursu przy sporządzaniu projektu nowej ekspozycji na wszystkich etapach prac powinien uwzględniać zalecenia wskazane przez Sąd Konkursowy i przez zamawiającego, czyli Muzeum Narodowe w Krakowie.

Nagrodzone prace będzie można oglądać od 18 sierpnia do 15 września w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich. Z tej okazji  18, 19 i 20 sierpnia wstęp na wystawę Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich będzie kosztował 1 zł. W tych dniach zostaną także zorganizowane specjalne oprowadzania dla publiczności (w cenie biletu na wystawę) po wystawie „Najcenniejsze": w piątek 18 sierpnia o godz. 16.30, w sobotę 19 sierpnia o godz. 12.00 i w niedzielę 20 sierpnia o godz. 12.00.

 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.