Zatrać się w zieleni

24 lipca 2017

Wakacje wybijają z rutyny i sprzyjają niekonwencjonalnym działaniom, zwłaszcza tym, które można realizować na łonie natury. W Krakowie latem ożywają parki, łąki, bulwary i aleje – miejsca, w których dominuje zieleń.

Przepięknie rozkwitły już łąki kwietne usytuowane zarówno na miejskich osiedlach, jak i wzdłuż ważnych arterii komunikacyjnych miasta. Bulwar Kurlandzki (na wysokości mostu Kotlarskiego) wzbogacił się o PrzyStań na plaży, Planty wypełnia muzyka dochodząca z ogrodowej Altany, a aleję Róż ozdobiły kredowe rysunki. Rozpędu nabrała także miejska inicjatywa „Zatrać się w zieleni” zachęcająca mieszkańców do spędzania wolnego czasu w plenerze – w sposób aktywny, relaksacyjny, piknikowy czy edukacyjny.

Ćwicz w zieleni…

…wraz z instruktorami z krakowskich klubów fitness. W parku Bednarskiego o swoją kondycję mogą zadbać świeżo upieczone mamy (zajęcia prowadzi studio Active Women). W parku Jordana przygotowano zajęcia specjalnie dla twardzieli – karate i GTX, ale także coś spokojniejszego, czyli pilates i stretching. Po takim treningu świeży dopływ energii gwarantowany! Po parku Decjusza będzie można pobiegać, a do parku Kościuszki warto się wybrać, by ukształtować sylwetkę, zredukować tkankę tłuszczową i uspokoić skołatane nerwy.

Różnorodność zajęć sprawi, że zaangażują one wiele grup nie tylko mięśniowych, ale także wiekowych: dzieci, młodzież, młodych rodziców czy seniorów. Harmonogram zajęć warto śledzić na stronie koordynatora projektu – Zarządu Zieleni Miejskiej.

Piknikuj w zieleni

Wspólne piknikowanie w miejskich parkach spodobało się krakowianom. W weekendy to właśnie one stają się centrami życia społecznego. Można tu zagrać w piłkę czy bule, wziąć udział w turnieju badmintona albo w zajęciach fitnessu. Można też poleżeć na leżaku z książką w ręku, porozmawiać z przyjaciółmi, zakosztować słońca i posilić się ekologicznym jedzeniem z food trucków. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, ściankę wspinaczkową, warsztaty artystyczne. W sierpniu w soboty spotykamy się w parku Bednarskiego, a w niedziele zaprasza park Decjusza, jeden z najstarszych parków Krakowa, w którym warto także zajrzeć do Galerii Bronisława Chromego. Większość eksponatów prezentowanych jest bowiem na zewnątrz – m.in. postaci zwierząt, instrumenty i zegar na amonicie. We wrześniu Piknik Krakowski zawita na Planty oraz do parku Kościuszki!
Więcej informacji znajdzieci tu.

ParkoBus w zieleni…

…to inicjatywa przygotowana dla tych, którzy uwielbiają wycieczki. W każdą sobotę wraz z przewodnikiem i tajemniczym gościem wyruszamy odkrywać uroki krakowskiej fauny i flory. Specjalnie oznakowany ekologiczny autobus zabiera mieszkańców wybranej dzielnicy do parku na drugim końcu miasta. I tak mieszkańcy Krowodrzy pojadą na Bagry (5 sierpnia) i na Zakrzówek (9 września), ci z Bieżanowa nad Zalew Nowohucki (12 sierpnia) i na Zakrzówek (16 września), a nowohucianie na Zakrzówek (19 sierpnia) oraz na Bagry (2 września). Na miejscu można wybrać się na spacer przyrodniczy odkrywający wyjątkowość odwiedzanego miejsca albo skorzystać z wypoczynku na kocu w pięknych okolicznościach przyrody. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej. (bf)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.