Warsztaty reportersko-podróżnicze z Marcinem Kąckim i Dariuszem Rosiakiem

11 lipca 2017

Zapraszamy na weekend pisarski! Dwa dni pełne ćwiczeń z jednymi z najlepszych w Polsce pisarzy non-fiction: Marcinem Kąckim i Dariuszem Rosiakiem. Zajmują się różnymi tematami, realizują je za pomocą różnych mediów, każdy z nich ma swój sposób na pisanie i swoje reporterskie zasady.

Sobota 22. lipca: Marcin Kącki

Jak wybrać temat? Jak rozmawiać z bohaterami? Jak chronić swoje uczucia i jak radzić sobie z emocjami rozmówcy? Jak przelać na papier historię, która jest trudna i wymyka się słowom? Jak wreszcie nie oceniać i pozostać obiektywnym nawet kiedy temat porusza cię do głębi?

Pisarz wprowadzi cię w reporterski świat od kuchni – pokaże zaplecze dyskusji trudnych i intymnych na przykładach nagranych rozmów i opowie jak sam nauczył się pytać, a potem pisać o tematach tabu.

Drugim krokiem będzie rozmowa o tekstach przyniesionych przez uczestników (zadanie pisarskie trafi do zapisanych uczestników drogą mailową). Reporter szczegółowo przeanalizuje krótkie reportaże i udzieli wskazówek jak można je opowiedzieć lub ulepszyć.

W trzeciej części zajęć pod okiem reportera uczestnicy wypróbują na sobie nawzajem zadawanie pytań – w praktyce więc nauczą się jak rozmawiać o tym, co trudne z bohaterem tekstu.

Niedziela 23. lipca: Dariusz Rosiak

Na początku poznasz jego reporterski dekalog. Jak pisać o podróżach, jak pokazywać odległe miejsca, o których twój czytelnik być może nie wie nic? Pisarz pokaże ci, że można inaczej patrzeć na świat, a także zdradzi swoje sekrety rozmów z bohaterem.

Jedną i drugą pigułkę wiedzy wykorzystasz od razu, podczas ćwiczenia terenowego – ze wskazówkami od prowadzącego wyruszysz na ulice Krakowa, żeby zebrać materiał na zadany temat, a potem będziesz mieć szansę dowiedzieć czy dobrze ci poszło i co można zrobić lepiej.

Dowiesz się też wiele o możliwych formach pisarskich, bo przecież tę samą opowieść można przedstawić w podróżniczym eseju, reportażu, przygodowej opowieści albo relacji. Jak nie zaszufladkować się ciągle w tej samej formie? Jak wybrać formę najlepszą dla danego tekstu?

Brzmi intensywnie? I tak będzie – dwa dni pełne wiedzy i praktycznych ćwiczeń. Niezbędne, jeśli chcesz mądrze i dobrze pisać o otaczającym Cię świecie. 

Informacje o zapisach już wkrótce na stronie: pisz.miastoliteratury.pl

O prowadzących:

Marcin Kącki

Pisarz, reporter, dziennikarz śledczy, publikował między innymi w "Gazecie Wyborczej" i w "Dużym Formacie", laureat tytułu Dziennikarza Roku 2007, a także Grand Press i Watergate (dwukrotnie). Opublikował książki reporterskie: "Lepperiada", "Maestro. Historia milczenia"; "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", "Plaża za szafą. Polska kryminalna"; "Fak maj lajf".

Dariusz Rosiak

Dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”. Autor książek, m.in. : Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki oraz Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.