Szkocka krata dla Krakowa

16 maja 2017

Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Jest realizowany przez Miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

W kwietniu na portalu Scotweb w Edynburgu rozpoczął się konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Na początku czerwca do Urzędu Miasta Krakowa przysłane zostaną projekty tartanów zaprojektowane specjalnie dla naszego miasta, zaakceptowane pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu. Z kolei od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować na krakowską kratę – spośród kilku projektów krakowianie wybiorą jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter naszego miasta. Głosować będzie można na portalu miejskim Magiczny Kraków.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 30 września - 1 października. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W programie Festiwalu przewidziane są prezentacje szkockich tradycji i historii, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym i wiele innych atrakcji.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy naszego miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan.

Współpraca Krakowa i Edynburga trwa już 22 lata. Kiedy w 2015 roku Prezydent Jacek Majchrowski podpisywał deklarację o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami, wyraził nadzieję, że kolejne lata wspólnie realizowanych przedsięwzięć – podobnie jak w przeszłości – przyniosą nowe inicjatywy i będą źródłem kolejnych wzajemnych inspiracji. Takim inspirującym dla obu miast projektem niewątpliwie jest „Szkocka krata dla Krakowa”.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.