Jubileusz 40-lecia Teatru KTO

3 stycznia 2017

Bez fanfar, podlanych łzami wspomnień, wzruszeń nad przeszłością i sentymentalnych podróży do „początków”, Teatr KTO zaprasza do wspólnych przeżyć w swoim jubileuszowym, czterdziestym sezonie!

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.

W 39. sezonie Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2.000.000 widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.

Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution, Lille 1989 - spektakl z okazji obchodów 200-lecie Rewolucji Francuskiej, ok. 21000 widzów; Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120.000 widzów) oraz Polski (Vivat Academia, Kraków 2000 - widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2000 widzów; Kronika Polska, Kraków 2004 - przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60.000 widzów; Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności, 12.000 widzów). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA, zrealizowany w 2011 roku. Także w 2011 roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy realizował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt "Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich", w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

Niewerbalny, atrakcyjny język teatralny KTO skutecznie likwiduje barierę niezrozumienia zarówno w przypadku plenerowej widowni miast i miasteczek, jak i widzów renomowanych sal teatralnych na całym świecie. Stąd liczne, uwieńczone sukcesami podróże artystyczne polskie i zagraniczne.

Teatr KTO jest organizatorem 29 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów ( 10 edycji w latach 2007-2016) i Noc Poezji (5 edycje w latach 2011-2015).

Od 1 stycznia 2005 roku krakowski Teatr KTO jest Teatrem Miejskim. Przez 38 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

To odrobina historii. A co szykuje dla nas Teatr KTO w roku jubileuszu 40-lecia swojego istnienia?

7 kwietnia czeka nas widowisko plenerowe Tryumf Racławicki realizowane na krakowskim Rynku Głównym, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Kościuszkowskiego. Między 6 a 9 lipca odbędzie się jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Z kolei 29 i 30 września w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie miała miejsce uroczysta gala zwieńczająca obchody 40-lecia istnienia Teatru. Ale to nie koniec! 7 października, w ramach Nocy Poezji zobaczymy widowisko plenerowe „A to Polska właśnie...”.

„Znów na chodnikach piętrzył się stos naszych wysłużonych walizek; czekała nas jeszcze dalsza droga. Ale co tam, droga to życie.”
Jack Kerouac, W drodze

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.