Polska premiera filmu „Fale”

6 grudnia 2016

5 grudnia w nowohuckim Kinie Sfinks odbyła się uroczysta premiera filmu „Fale” w reż. Grzegorza Zaricznego. Zdjęcia do filmu powstawały w Nowej Hucie, a główne role zagrały niezwykle utalentowane krakowianki, debiutantki: Anna Kęsek i Katarzyna Kopeć. Obraz, którego koproducentami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, wchodzi do kin w całej Polsce już 9 grudnia.

Na premierze byli obecni: Grzegorz Zariczny (reżyseria i scenariusz), Weronika Bilska (autorka zdjęć), Grzegorz Piątkowski (scenograf), Sylwia Rajdaszka (kierownik produkcji), Tomasz Schimscheiner (grający w filmie tatę Ani) oraz odtwórczynie głównych ról.

Poruszający film „Fale” to pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego – wielokrotnie nagradzanego reżysera, w tym m.in. zdobywcy Grand Prix na międzynarodowym festiwalu filmowym Sundance. Jego nowy obraz znalazł się w prestiżowym gronie filmów prezentowanych w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.

„Bohaterkami są dwie autentyczne dziewczyny, Ania i Kasia, które za pomocą języka filmu fabularnego postanowiły poprzez swoje postacie opowiedzieć o losie wielu dziewczyn podobnych do nich. Dziewczyn, które potrzebują być zauważone i zrozumiane” – opowiada reżyser.

Oglądając „Fale” rozpoznamy m.in. Plac Centralny, aleję Róż, park Tysiąclecia, osiedle Zielone, osiedle Centrum B i Centrum E. W filmie pojawi się również Nowohuckie Centrum Kultury. Koproducentami obrazu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission. Projekt został wyłoniony w ramach VI Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków. Wsparcia logistycznego przy organizowaniu lokacji do zdjęć udzieliła Krakow Film Commission. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.