Druga młodość klasyków

6 marca 2021

Co odkryje przed nami współczesna lektura niekiedy zapomnianych już tekstów wybranych XIX- i XX-wiecznych autorów związanych z Krakowem? O swoich czytelniczych wrażeniach, pisarzach we wspomnieniach i anegdotach z pierwszej ręki opowiedzą badacze, dawni współpracownicy, pasjonaci i oddani wielbiciele ich twórczości w ramach cyklu literackich spotkań Wyszukaj Klasyka.

To już druga edycja literackich poszukiwań i eksploracji testów autorów związanych z Krakowem z XIX i XX wieku! W zeszłym roku podczas cyklu spotkań Wyszukaj Klasyka na nowo odkryliśmy teksty Ludwika Jerzego Kerna, Anny Świrszczyńskiej czy Dagny Juel Przybyszewskiej. Zachęceni sukcesem poprzedniej edycji (i oczywiście wieloma ciekawymi lekturami!) 10 marca sięgniemy po książki Jalu Kurka – wraz z Jakubem Kornhauserem przyjrzymy się sylwetce przedstawiciela Awangardy Krakowskiej, który zasłynął między innymi realistycznym przestawieniem warunków życia małopolskiej wsi (chociażby Grypa szaleje w Naprawie z 1934 roku). 14 kwietnia Wit Szostak i Piotr Marecki opowiedzą o katastroficzno-wizyjnej twórczości Stanisława Czycza, który cieszy się dziś rosnącym zainteresowaniem dzięki działaniom grupy młodych literatów i krytyków skupionych wokół czasopisma „Ha!art”. Bohaterką kolejnego spotkania (12 maja) będzie Kazimiera Treterowa, pianistka, pedagożka i działaczka na rzecz praw zwierząt (organizowała opiekę nad bezdomnymi psami w okresie międzywojennym!), która swoje losy opisała w książce Reportaż z mojego życia. Działalność lekarki i położniczki Jadwigi Beaupré, przywołanej w Kobietach Nowej Huty Katarzyny Kobylarczyk, stanie się motywem przewodnim spotkania 9 czerwca – usłyszymy między innymi o propagowanym przez nią świadomym macierzyństwie, które opisywała w publikacjach Macierzyństwo. Książka dla kobiet w ciąży o przygotowaniu do porodu i pielęgnacji niemowlęcia czy Jak zapobiegać ciąży. Po aktualną również dziś publicystykę Tadeusza Boya-Żeleńskiego sięgniemy wraz z Moniką Śliwińską 14 lipca – tuż po 80. rocznicy jego tragicznej śmierci we Lwowie. Wraz z bohaterami powieści i opowiadań historycznych dla dzieci 11 sierpnia wkroczymy do świata Antoniny Domańskiej, czyli autorki doskonale nam znanej Historii żółtej ciżemki – w role przewodników po tych opowieściach wcielą się Alicja Baluch i Mariusz Wollny. Wraz z Jackiem Błachem 8 września prześledzimy literackie zainteresowania profesora Henryka Markiewicza, których ślady są widoczne w autobiografii Mój życiorys polonistyczny – z historią w tle. Na koniec (13 października) porozmawiamy z Anną Kiesell o publicystce i autorce broszur feministycznych z początku XX wieku – Kazimierze Bujwidowej.

Wszystkie spotkania online – dostępne na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO i platformie PLAY KRAKÓW – poprowadzi dziennikarz i krytyk Marcin Wilk. Rozmowy zostaną urozmaicone materiałami zdjęciowymi i filmowymi poświęconymi bohaterom cyklu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odkrycia – autorów, którzy nie tylko pozwolą nam na chwilę przenieść się do Krakowa z XIX i XX wieku, ale też powrócą ze swoimi publikacjami na półki naszych biblioteczek. (Anna Mazur)

 

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<