Przeżyj to sam. Literatura na PLAY KRAKÓW

16 lutego 2021

Zimowe wieczory sprzyjają lekturze. Wiele czytelniczych inspiracji znajdziemy w miejscu niekoniecznie oczywistym, bo na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW. Sprawdź, co czyta się w Krakowie!

Na początku był reportaż

Reportaż został wymyślony po to, żeby jedni ludzie lepiej rozumieli drugich. Tak twierdzi mistrz tego gatunku – Mariusz Szczygieł. Autor (z kotką Afonią u boku) zdradza tajniki pisarstwa reportażowego podczas wykładu mistrzowskiego w ramach Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO (z 28 stycznia 2021 roku). Jest to materiał nie tylko dla młodych adeptów dziennikarstwa, ale dla wszystkich wielbicieli literatury faktu. Stworzenie dobrego tekstu, dzięki któremu poznamy prawdziwą historię wpisaną w szeroką perspektywę stosunków międzyludzkich, wymaga umiejętności wnikliwego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, ale też praktyki. Na drugim biegunie mamy natomiast świadome odczytywanie tekstów reporterskich. Masterclass Mariusza Szczygła dotyka problemów, z którymi zmagają się zarówno młodzi reportażyści, jak i czytelnicy.

Szkoła Pisania KMLU: masterclass reporterski z Mariuszem Szczygłem obejrzymy tu: https://playkrakow.com/vods/vod.720.

Od faktu do klasyki

Niepowtarzalną atmosferę Krakowa z przełomu XIX i XX wieku poczujemy dzięki serii spotkań Wyszukaj Klasyka (od czerwca do listopada 2020 roku). Ich bohaterami są związani z naszym miastem pisarze tworzący właśnie w tym okresie, którzy dziś nierzadko znajdują się na obrzeżach literackich dyskusji. Sylwetki autorów przypominają badacze literatury i specjaliści zajmujący się ich twórczością. Słynna norweska femme fatale Dagny Juel Przybyszewska, ikona literatury dziecięcej, społeczniczka i bojowniczka o prawa kobiet Ewa Szelburg-Zarembina czy obrońca praw zwierząt, wzięty publicysta i radiowiec Zygmunt Nowakowski – sięgniemy po klasyczne teksty twórców, którzy kształtowali wrażliwość literacką całych pokoleń pisarzy i czytelników.

Rozmowy o pisarzach z cyklu Wyszukaj Klasyka obejrzymy tu: https://playkrakow.com/wyszukiwanie?search=Wyszukaj+Klasyka.

Wspomnienie o pisarzu

Wypominki Tischnerowskie (z 13 stycznia 2021 roku) – w cyklu spotkań poświęconych ważnym postaciom, które już odeszły, jednak pozostawiły po sobie ważną dla nas wszystkich spuściznę intelektualną, wspominamy postać Jerzego Pilcha, pisarza związanego przez wiele lat z Krakowem. Witold Bereś rozmawia z osobami, które znały twórcę osobiście: Magdą Huzarską-Szumiec, Krzysztofem Burnetką, Andrzejem Franaszkiem, Pawłem Głowackim i Arturem „Baronem” Więckiem. Dopełnieniem opowieści, anegdot i scen z życia pisarza są piosenki w wykonaniu Magdy Brudzińskiej i Dominiki Handzlik, a także fragmenty jednej z ciekawszych interpretacji teatralnych prozy Pilcha – spektaklu Inne rozkosze Sceny STU w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Archiwalne nagrania wypowiedzi samego pisarza zobaczymy natomiast podczas seansu Filmu o Pilchu w reżyserii Adama Lewandowskiego.

Wypominki Tischnerowskie obejrzymy tu: https://playkrakow.com/vods/vod.616, natomiast Film o Pilchu tu: https://playkrakow.com/vods/vod.35.

Spojrzenie z zewnątrz

Kraków od lat inspiruje rozmaitych artystów, a od 2017 roku również zagranicznych pisarzy, którzy przyjeżdżają tu regularnie w ramach Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. We wrześniu i październiku 2020 roku w Willi Decjusza gościły dwie autorki – Ana Llurba z Argentyny oraz Brynja Hjálmsdóttir z Islandii. Podczas spotkania Jak nas widzą, tak nas piszą! (z 10 października 2020 roku) pisarki opowiadają prowadzącemu Sorenowi Gaugerowi o swojej twórczości, strategiach piśmienniczych, nowej rutynie pełnoetatowych twórczyń literatury, a przede wszystkim o doświadczaniu miasta w czasie pandemii i jego wpływie na bieżącą pracę.

Spotkanie Jak nas widzą, tak nas piszą! obejrzymy tu: https://playkrakow.com/vods/vod.272.

Czytaj również nasz wywiad z Aną Llurbą i Brynją Hjálmsdóttir tu: http://karnet.krakow.pl/artykul/1119/kwestionariusz-rezydenta.

Literatura na prologu

Jednym z istotnych elementów Festiwalu Kultury Żydowskiej są rozmowy o literaturze. Wśród wydarzeń Prologu 30. FKŻ nie mogło zatem zabraknąć pasma literackiego. Motywem przewodnim wirtualnych spotkań z pisarzami, które odbywały się w zeszłym roku w okresie Chanuki (12-17 grudnia), było światło. Na miejskiej platformie streamingowej znajdziemy m.in. dyskusję z Wiolettą Grzegorzewską o powieści Dodatkowa dusza, międzypokoleniową debatę Jakuba Kornhausera i Ireneusza Kani o podróżach rowerowych czy głos Aviego Jorischa o izraelskiej innowacyjności.

Wszystkie spotkania literackie w ramach Prologu 30. FKŻ obejrzymy tu: https://playkrakow.com/wyszukiwanie?search=pasmo+literackie+prolog.

Laur dla twórcy

Nic tak nie cieszy czytelników, jak literackie laury przyznawane ważnym dla nas twórcom. Dzięki nagraniu z uroczystości wręczenia Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich (8 lutego 2021 roku) towarzyszymy laureatowi ks. prof. Alfredowi Markowi Wierzbickiemu. Filozof, publicysta i poeta z Lublina został uhonorowany przez Polski PEN Club „za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu”. Laudacje wygłaszają Magdalena Grochowska, Magdalena Heydel i Zbigniew Nosowski.

Wręczenie Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich obejrzymy tu: https://playkrakow.com/vods/vod.753.

Przeżyj to sam… jeszcze raz

Na koniec powrócimy do wydarzeń Festiwalu Conrada z października 2020 roku. Wysłuchamy ważnych głosów (nie tylko o literaturze) zagranicznych gości, m.in. Elif Shafak, Emilie Pine, Sigrid Nunez, Chantal Mouffe czy Roya Jacobsena, oraz polskich pisarzy, jak chociażby Magdaleny Tulli, Małgorzaty Rejmer i Mikołaja Łozińskiego. Warto również przypomnieć sobie wykład mistrzowski Michała Pawła Markowskiego czy odczyty twórców wygłoszone podczas wręczenia Nagrody Conrada. Spotkania pod patronatem KMLU, dyskusje z pasma Word2Picture oraz wydarzenia towarzyszące – to kolejne obrazy, od których dzieli nas tylko przycisk „play”!

Wydarzenia Festiwalu Conrada obejrzymy tu: https://playkrakow.com/wyszukiwanie?search=festiwal+conrada.

***

Reminiscencje, powroty, pierwsze i kolejne odtworzenia – dzięki miejskiej platformie VOD nie tylko ponownie obejrzymy spotkania literackie, które wywarły na nas szczególne wrażenie, czy przypomnimy sobie festiwalowe emocje, ale też sięgniemy do tych wydarzeń literackich, które wcześniej z różnych względów nas ominęły. Nie zwlekajcie, literacka uczta czeka na nas na PLAY KRAKÓW! (Anna Mazur, „Karnet”)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.