Kraków na słuchawkach

11 stycznia 2021

W ostatnich latach podcasty szturmem zdobyły serca milionów słuchaczy na całym świecie. Nic dziwnego, że powstały też słuchowiska poświęcone różnym obliczom Krakowa.

Podcasty to idealna propozycja na długie zimowe wieczory. Opowieści z nieco innej perspektywy o najważniejszych krakowskich zabytkach, historie z dreszczykiem rodem z Nowej Huty czy rozmowy z pełnymi pasji mieszkańcami miasta – do odsłuchania czekają godziny interesujących nagrań poświęconych Krakowowi.

Jedyny taki Rynek
Międzynarodowe Centrum Kultury stworzyło serię podcastów W sercu Krakowa inspirowaną największym placem średniowiecznej Europy. To właśnie Rynek Główny – przy którym znajduje się kamienica Pod Kruki, siedziba MCK – jest kluczem do odkrywania kolejnych warstw dziejów Krakowa oraz snucia opowieści o codziennym życiu miasta na przestrzeni stuleci. Każdy odcinek skupia się na innym obiekcie czy budynku znajdującym się w samym sercu grodu Kraka, czyli właśnie na Rynku. Usłyszymy o średniowiecznym centrum handlowym nazwanym Sukiennicami, Czyncielówce rozsławionej za sprawą wybitnego lokatora Stanisława Wyspiańskiego czy Pałacu Pod Krzysztofory, w którym podobno diabeł Boruta kusił krakowskich „centusiów” swoimi skarbami. Poznamy też wielokulturowe oblicze najważniejszego miejskiego placu, który od wieków jest miejscem spotkań przedstawicieli różnych wyznań, kultur i narodowości.

Halo, tu miasto!
MiMcast to seria podcastów przygotowana przez Muzeum Inżynierii Miejskiej, która skupia się na aktualnych tematach okołourbanistycznych. Ta wyjątkowa w polskim katalogu podcastów propozycja jest nastawiona na interakcję z mieszkańcami Krakowa (m.in. poprzez obecność w mediach społecznościowych), ale za sprawą uniwersalnej tematyki trafia również do zainteresowanych z innych regionów kraju. Twórcy podcastów prostym językiem przedstawiają bieżące zagadnienia związane z innowacyjnością i nowoczesnymi technologiami w perspektywie codziennego życia w mieście. Dzięki wyjątkowym gościom wysłuchamy pasjonujących rozmów o transporcie przyszłości, ogrodnictwie miejskim, dostępności w przestrzeni publicznej, a nawet o patrzeniu na otaczającą nas tkankę miejską z perspektywy turysty.

Odgłosy z Wawelu
Jakie tajemnice skrywa jeszcze wzgórze? Moc interesujących faktów związanych z jego historią i zbiorami muzealnymi usłyszymy dzięki cyklowi podcastów Zamek Królewski na Wawelu. Niektóre z nich będą dla nas zupełną nowością! Dowiemy się, jakie trudności sprawia konserwacja słynnych arrasów i namiotów tureckich (prezentowanych na wystawie Sztuka Wschodu. Namioty tureckie), jak żyło się na Wawelu w średniowieczu i renesansie, a także czyje rzeźbione głowy zdobią strop Sali Poselskiej. Podcasty zostały zrealizowane w Wikiprojekcie Glam Wiki.

Historyczny odsłuch
Jak wyglądało życie mieszkańców Krakowa i okolic w czasie okupacji? W podcastach Radiostacja Muzeum AK historycy tej krakowskiej instytucji opowiadają o ważnych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, jak powstanie warszawskie czy bitwa o Anglię, a także o codzienności różnych grup mieszkańców miasta – kobiet walczących o niepodległość czy osób z niepełnosprawnościami. Dowiemy się też, w jaki sposób w czasie wojny ludność miejska pozyskiwała żywność, jak funkcjonowały ówczesna prasa i radio oraz jakie były krajowe konsekwencje konfliktu wawelskiego z 1937 roku.

Nowohuckie strachy
Autentyczne wydarzenia, o których rozpisywały się lokalne gazety, oraz powtarzane z ust do ust legendy miejskie – seria podcastów Nowa Huta z dreszczykiem przygotowana przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa OKN sięga po straszne opowieści z Dzielnicy XVIII. Odwiedzimy starą Nową Hutę, Mistrzejowice, Czyżyny czy Pleszów, gdzie spotkamy mniej lub bardziej straszne zjawy, duchy, czarownice, a nawet diabła. Poznamy tragiczną historię pięknej Zośki oraz dowiemy się, czym był słynny „cud na 2. Pułku”. Wszystkie odcinki podcastu opierają się na doniesieniach prasowych lub opowieściach z terenów Nowej Huty spisanych przez Ryszarda Dzieszyńskiego i Helenę Ściborowską-Mierzwinę.

Wokół kultury
Nie zabrakło też podcastów o bieżących wydarzeniach festiwalowych w Krakowie realizowanych przez KBF. Do tej pory pojawiły się nagrania w cyklu Spiżarnia poetycka realizowane w ramach Festiwalu Miłosza, w których zaprzyjaźnieni z wydarzeniem poeci dyskutowali m.in. o tym, jak dziś czytać poezję, rozmawiać o niej i tropić jej ukryte sensy. Dzięki serii poświęconej Sacrum Profanum (m.in. Głosem kuratora i Krótka historia festiwalu) poznaliśmy kulisy organizowania tego typu przedsięwzięcia, ale też wysłuchaliśmy ciekawych omówień poszczególnych koncertów. Kolejne odsłony festiwalowych podcastów KBF pojawią się już niebawem.

***

Gdzie bije serce Krakowa? Jak kiedyś wyglądało życie jego mieszkańców? Jakich innowacji miejskich możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości? Niezależne od tego, jak dobrze znamy nasze miasto, podcasty o Krakowie z pewnością nieraz nas zaskoczą! (Anna Mazur, miesięcznik „Karnet”)

Sprostowanie:
W styczniowej drukowanej wersji miesięcznika „Karnet” (1/2021) w artykule Kraków na słuchawkach pojawił się błąd w nazwie instytucji, która opracowała podcast Nowa Huta z dreszczykiem. Podcast przygotowało Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa OKN (Ośrodka Kultury Norwida), a nie – jak błędnie poinformowaliśmy – Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa NCK. Obie instytucje bardzo przepraszamy za pomyłkę. 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.