„Karnet” poleca do czytania!

11 stycznia 2021

Czterech muszkieterów

Portret pamięciowy narysowany przez Stanisława Wyspiańskiego, pancerz kulotrwały Szczepanika czy list polecający od samego cesarza Franciszka Józefa – to atrybuty wielkiej przygody, którą przeżyjemy podczas lektury Białego towaru Mariusza Wollnego. Na przełomie wieku XIX i XX czwórka przyjaciół mierzy się z reperkusjami niebezpiecznego zdarzenia z przeszłości. Lekarz Tadeusz Żeleński (później znany literat), dwóch policjantów z epoki Józef Mohr i Bronisław Karcz, a także detektyw Olgierd Korsak – jedyna w tym gronie postać fikcyjna – podejmują walkę z międzynarodową organizacją przestępczą i bez wahania ryzykują przy tym życie. Na swej drodze spotykają słynnych mieszkańców Krakowa, jak wspomniany już Wyspiański, Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Przybyszewski, święty brat Albert i ksiądz Siemaszko. Autor nie żałuje miejsca na lokalne anegdoty, opisy sklepowych oficyn, antykwariatów, kawiarni i restauracji, a nawet przyśpiewki przekupek z placu Szczepańskiego czy posłańców pod Krzysztoforami – z niezwykłą starannością odtwarza przy tym realia dawnego Krakowa. A nad tym wszystkim unosi się duch awanturniczych powieści Aleksandra Dumasa i opowiadań Arthura Conana Doyle’a. Biały towar jest pierwszym tomem nowego cyklu historyczno-kryminalnego o przygodach komisarza Mohra i jego niezwykłych przyjaciół. (Anna Mazur)

Historia w pigułce

Każdy przedmiot opowiada jakąś historię, w którą warto się wsłuchać, choć na co dzień pochłonięci bieżącymi sprawami i zanurzeni w rutynie rzadko o tym pamiętamy. Takim błahym i nic nieznaczącym wydarzeniem w życiu Karoliny i Karola, bohaterów komiksu Tajemnica miecza Artura Wabika i Marcina Wierzchowskiego, jest szkolna wycieczka na Wawel. Początkowo młodych protagonistów bardziej pochłania informacja o ponownym przełożeniu premiery Cyberpunka niż opowieść przewodnika o historii królewskiego zamku. W pewnym momencie udaremniają jednak kradzież (a przynajmniej tak im się wydaje!) miecza koronnego zwanego Szczerbcem i przenoszą się w czasie… Ta przygoda pozwala im zrozumieć, że muzealne artefakty są jedynymi świadkami odległych w czasie wydarzeń historycznych i bynajmniej nie pozostają nieme. Przy ich pomocy można bowiem zrekonstruować bieg wydarzeń i dotknąć realiów, w jakich żyli nasi przodkowie.
Tajemnica miecza to również spotkanie z wydarzeniami historycznymi oglądanymi przez bohaterów na własne oczy. Wartka akcja została przez twórców komiksu uzupełniona o sekcję z dokładnymi opisami wydarzeń, postaci i przedmiotów pojawiających się w komiksie. Dzięki temu z łatwością poszerzymy wiedzę historyczną. Komiks został wydany przez Zamek Królewski na Wawelu przy wsparciu Tauron Polska Energia. (Anna Mazur)

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.