Kościół św. Bartłomieja

Świątynie

Choć wzniesiony w średniowieczu, epoce anonimowych twórców, jego budowniczy wyrył na portalu wejściowym swoje imię i nazwisko oraz rok powstania świątyni.

Ten niewielki kościółek jest zaliczany do najcenniejszych przykładów architektury drewnianej w Polsce (obiekt należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce). Przynależy on do kompleksu cysterskich zabudowań po drugiej stronie ulicy. Wybudowano go dla wiernych parafii Mogiła, ponieważ głównej, murowanej świątyni używali wyłącznie mnisi. Jest tym cenniejszy, że – choć wzniesiony w średniowieczu, epoce anonimowych twórców – jego budowniczy wyrył na portalu wejściowym swoje imię i nazwisko oraz rok powstania świątyni. Stąd wiemy, że powstała ona dzięki pracy Macieja Mączki w 1466 roku.

Wewnątrz możemy podziwiać nieco późniejsze, rokokowe polichromie oraz malarstwo iluzjonistyczne – główny ołtarz został namalowany wprost na ścianie kościoła.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.