Przywrócone arcydzieła w MOS

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 kwietnia 2019, 19:00

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

11 kwietnia 2019, 19.00
„Sprawa Gorgonowej”
reżyser: Janusz Majewski
Scenariusz filmu, opisującego słynny proces poszlakowy z lat trzydziestych, w którym oskarżoną o zabójstwo siedemnastoletniej podopiecznej była Rita Gorgonowa – opiekunka dzieci inżyniera Zaremby a zarazem jego kochanka – został napisany w oparciu o zachowane w Archiwum Akt Dawnych w Krakowie akta sprawy, obejmujące siedem tomów. Akcja filmu zamyka się w czasie od popełnienia zbrodni do ogłoszenia wyroku sądu krakowskiego. Motywem głównym „Sprawy Gorgonowej" jest – jak powiedział reżyser – refleksja nad procesem dochodzenia do prawdy. [...] Chodzi mi o to, że w życiu zbyt często popełnianym błędem jest przedwczesne wyrokowanie o kimś bez sprawdzenia faktów. Film jest także analizą przyczyn rozgłosu procesu oraz mechanizmów społecznych, które mu towarzyszyły.

Goście spotkania: Ewa Dałkowska, Janusz Majewski, Stanisław Radwan

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.