Przywrócone arcydzieła w MOS

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

29 października, 19.00
Cudzoziemka (1986), reż. Ryszard Ber
Pokaz filmu, spotkanie z Ewą Wiśniewską
Tytułowa "Cudzoziemka" z udanej adaptacji głośnej powieści Marii Kuncewiczowej to filmowa rola życia Ewy Wiśniewskiej. Ten elegancki, ale dosyć staroświecki formalnie film Ryszarda Bera swoją wielkość zawdzięcza klasie kreacji Wiśniewskiej. W ujęciu aktorki portret tytułowej cudzoziemki stał się pasjonującym studium niespełnionych ambicji, wybujałych marzeń zderzonych z okrutną rzeczywistością.
Ta rola była sublimacją wszystkich wcześniejszych ról aktorki. Wiśniewska przeprowadziła filmową Różę przez długie, mieniące się rozmaitymi barwami życie. W opowieści o niespełnionej wybitnej skrzypaczce mieszają się konteksty historyczne i obyczajowe, wspólna jest jednak bezradność i złość bohaterki wobec losu, które nie ułożył się tak, jak powinien. Kto zawinił?

17 listopada, 19.00
Dreszcze (1981), reż. Wojciech Marczewski
Pokaz filmu, spotkanie z Ewą Wiśniewską
Premiera "Dreszczy" odbyła się w 1981 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (obecnie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), gdzie film Wojciecha Marczewskiego otrzymał trzy nagrody: Nagroda Główna Jury, Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą - Teresa Marczewska i Nagroda za montaż - Irena Choryńska. Następnie "Dreszcze" zostały wprowadzone na krótko dystrybucji, by w momencie ogłoszenia stanu wojennego trafić na półkę. Przez blisko cztery lata filmu Wojciecha Marczewskiego nie można było obejrzeć w Polsce. W tym czasie, dzięki niemieckiemu dystrybutorowi, "Dreszcze" zostały pokazane na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymały cztery nagrody, w tym Srebrnego Niedźwiedzia.
Akcja "Dreszczy" rozgrywa się 1955 roku. 11-letni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec) jest świadkiem brutalnej rewizji i aresztowania ojca (Władysław Kowalski) przez UB. Inteligentny chłopiec wkrótce zostaje wysłany przez szkołę na obóz ZMP dla przyszłych liderów. Widząc tam hipokryzję władzy, symbolicznie stawia jej opór jako członek tajnego klubu słuchaczy Radia Wolna Europa, stopniowo ulega jednak urokowi druhny przewodniczki (Teresa Marczewska), uwodzicielskiego i zarazem matczynego wcielenia systemu. O tym, że nie poddał się mu ostatecznie, świadczą tytułowe dreszcze, które, nie opuszczając chłopca od momentu przyjazdu aż po - przyspieszony wskutek wypadków poznańskiego Czerwca '56 - koniec obozu, w sposób symboliczny sygnalizują walkę organizmu zainfekowanego totalitarną ideologią.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.