Muzeum Katedralne

Inne muzea

Najcenniejszy przechowywany tu skarb-relikwia, a zarazem jedna z najważniejszych polskich pamiątek historycznych to grot włóczni św. Maurycego – średniowiecznej broni ceremonialnej uważanej za najdawniejsze insygnium władzy w Polsce.

Kopia symbolizującej władzę Świętej Lancy Cesarskiej była darem niemieckiego cesarza Ottona III, który na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku ofiarował ją Bolesławowi Chrobremu, ćwierć wieku później koronowanemu na pierwszego polskiego króla. Włócznia przez wieki przechowywana była w skarbcu, z którego wydobywano ją tylko podczas najważniejszych uroczystości. Muzeum prezentuje także inne cenne przedmioty pochodzące z katedralnego skarbca, m.in. reprezentujące różne epoki naczynia i szaty liturgiczne, zabytkowe relikwiarze, pamiątki historyczne po królach, biskupach i bohaterach narodowych, dzieła sztuki. Inicjatorem powstania muzeum udostępniającego przedmioty ukryte wcześniej w katedralnym skarbcu był kardynał Karol Wojtyła, przyszły Jan Paweł II. Osobna sala poświęcona jest pamiątkom związanym z papieżem-Polakiem.

Bilety: normalne 12, ulgowe 7 zł

nieczynne w niedziele i święta

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.