Złap dystans – Litwa na nowo (online)

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:00

Polacy fascynują się Gruzją, a ona im się odwdzięcza. Wciąż jednak mało wiemy, jak wiele dobrego wynika dziś ze współpracy Polaków z Gruzinami. Opowiedzą o tym podczas najbliższego spotkania z cyklu Złap dystans: prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, archeolog, dr Piotr Rypson, historyk sztuki, i Lech Kończak, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Odkrycia warszawskich archeologów w okolicy Batumi i Kutaisi stają się coraz głośniejsze. Od dwóch lat działa Gruzińsko-Polska Stacja Archeologiczna, której szefuje prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski i który będzie gościem spotkania. Przypadające właśnie sześćdziesięciolecie odkrycia katedry w Faras jest doskonałym pretekstem, aby zapytać, czy prowadzone obecnie badania Kolchidy staną się dla światowej archeologii tym, czym odkrycia przed sześciu dekadami laty w Nubii dokonane przez wielkiego prof. Kazimierza Michałowskiego. Już na tym etapie badań Gruzja plasuje się jako najstarsze państwo w regionie. Czyżby była starszą siostrą Grecji?

Drugim gościem spotkania będzie dr Piotr Rypson, autor nowej koncepcji muzeum Niki Pirosmaniego w Mirzaani — jednego z największych artystów gruzińskich — która właśnie wkracza w fazę realizacji, a zarazem ekspert Banku Światowego do spraw modernizacji gruzińskich instytucji kultury. Bo Gruzini chcą transformować swoje instytucje, bazując na polskich doświadczeniach, w poczuciu, że łączą nas podobne doświadczenia, że Polacy lepiej niż Europejczycy zachodni rozumieją ich potrzeby i problemy, przed jakimi stają. Z archeologią jest podobnie. W odróżnieniu od ekspertów z innych europejskich krajów, Polacy pracujący przy gruzińskich wykopaliskach nie budzą nieufności, nie ciążą na nich „grzechy Elgina”, cenieni są za kompetencje i obiektywizm i dlatego chętnie są zapraszani do współpracy.

Za gruzińską success story stoi Lech Kończak, trzeci gość spotkania, którego chcemy zapytać o dyplomację kulturalną jako formę nawiązywania trwałych więzi oraz o to, co w nauce i kulturze polskiej doceniają nasi bliżsi dalsi sąsiedzi, tacy jak Gruzini.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna — dziennikarka Radia Kraków.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna w czwartek, 15 kwietnia o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<