Boléro (online)

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 kwietnia 2021, 18:00

Wyjątkowe wykonanie Sinfonietty Cracovii pod batutą Jurka Dybała jednego z najsłynniejszych dzieł Maurice'a Ravela zarejestrowane w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Boléro skomponowane w 1927 roku, w pierwotnym założeniu jako podkład do widowiska baletowego dedykowanego słynnej tancerce Idzie Rubinstein, z czasem zyskało ogromną popularność jako samoistna kompozycja muzyczna. Przez wielu uważane za „karuzelę dźwięków” lub też „wspaniałą rewię instrumentów”, choć sam kompozytor określił je skromnie mianem „studium instrumentacji”. Hipnotyzujący, wręcz „mantryczny” rytm już w pierwszych taktach przykuwa uwagę słuchaczy przejmowaną przez kolejne grupy instrumentów wykonujące intrygujący i niezwykle emocjonalny temat aż do spektakularnego finału. Niektórzy badacze są zdania, że ta pionierska na gruncie muzyki poważnej repetytywna forma miała związek z zaburzeniem pourazowym kompozytora – afazją.

Materiał online dostępny na platformie PLAY KRAKÓW.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.