„Widok Krakowa” na Play Kraków

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 11 kwietnia 2021, 18:00

W związku z niedawną śmiercią wybitnego polskiego poety w niedzielę na platformie Play Kraków będzie można zobaczyć film „Widok Krakowa” z udziałem poety. 

– Kiedy dowiedziałam się, że bohaterem polskiego odcinka międzynarodowej serii „City(W)rites” będzie Adam Zagajewski, obleciał mnie strach. Zastanawiałam się, jak będzie wyglądać moje spotkanie z wybitną literacką postacią, którą znałam tylko z lektury jego wierszy i esejów. Adam przywitał mnie w swoim mieszkaniu w krakowskiej kamienicy. Był niezwykle ciepły i serdeczny, a przede wszystkim skromny. Scenariusz napisaliśmy wspólnie. To były miesiące wspaniałej życzliwej współpracy, przepełnionej rozmowami o poezji, świecie i życiu – wspomina Magdalena Piekorz, reżyserka filmu.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Jego rodzina zmuszona była w 1945 roku znaleźć nowe miejsce pobytu i osiąść w Gliwicach na Śląsku.

W filmie Magdaleny Piekorz sprzed ośmiu lat pokazuje swój literacki Kraków, wspomina dawnych mistrzów, odwiedza ulubione miejsca, opowiada o znajomych literatach, a także swojej drodze twórczej i snuje opowieść o fascynujących dziejach literatury polskiej. W filmie przywołuje największych twórców związanych z miastem, m. in.: Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora, Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosz i tworzy mozaikową opowieść o literackim dziedzictwie Krakowa.

Producentem filmu „Widok Krakowa” był KBF, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission. Projekt powstał we współpracy z międzynarodowym koordynatorem serii Owenem W. Thompsonem, producentem m.in. „Labiryntu Fauna” oraz hiszpańskimi agencjami producenckimi Uhura Films i Flamenco Films odpowiadającymi za międzynarodową dystrybucję i promocję.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.