Wit Szostak i Piotr Marecki o Stanisławie Czyczu (online)

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 14 kwietnia 2021, 18:00
Zapomniany mistrz strumienia świadomości, pisarz wyprzedający czasy, w jakich żył, „polski Jerofiejew”, skrajny perfekcjonista i samotnik z barwną, choć naznaczoną smutkiem biografią. Stanisław Czycz to bohater drugiego tegorocznego spotkania z cyklu Wyszukaj Klasyka. W rozmowie z Marcinem Wilkiem wezmą udział Piotr Marecki i Wit Szostak, a także (w roli gościa specjalnego) Bronisław Maj.
 
Transmisja spotkania odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.
 
Stanisław Czycz urodził się i wychował w podkrakowskich Krzeszowicach. Do świata literatury wszedł – jak wynika z chętnie niegdyś powtarzanej w kręgach studenckich anegdoty – za sprawą skandalu: znalazłszy w pociągu niepodpisane wiersze objętego wówczas zakazem druku Czesława Miłosza, przedstawił je jako własne w krakowskiej siedzibie Związku Literatów Polskich. Późniejsza znajomość z Andrzejem Bursą zaowocowała właściwym debiutem prozatorskim Czycza, jakim było hipnotyzujące opowiadanie And o ostatnich chwilach życia autora Głosu w dyskusji o młodzieży.
Obsesyjnie skrupulatny w pisaniu Stanisław Czycz publikował rzadko i niewiele, dość jednak, by zaskarbić sobie wąskie, ale bardzo oddane grono entuzjastów. Postępująca choroba nowotworowa, ubóstwo i brak sukcesu finansowego na miarę Iwaszkiewicza czy Herberta sprawiały, że coraz bardziej oddalał się od środowiska pisarskiego i pozostał wielkim, zapomnianym outsiderem polskiej literatury. Zmarł w 1996 roku w Krakowie po tym, jak zasłabł w drodze po zakupy na Kleparzu.
Na dorobek literacki Stanisława Czycza składają się m.in. dwa tomy poetyckie "Tła i Berenais", zbiory opowiadań i powieści: wspomniane "And", a także "Ajol", "Nim zajdzie księżyc", "Pawana", "Nie wiem co ci powiedzieć" i wznowiona kilka lat temu staraniem środowiska Korporacji Ha!art książka "Nie wierz nikomu". Mało kto wie, że Czycz był jednym z polskich pisarzy, których twórczość najczęściej adaptowano na filmy – sięgnęło po nią kilku reżyserów, na czele z Andrzejem Barańskim, twórcą obrazu "Nad rzeką, której nie ma" (1991).
 
O swoim odczytaniu Czycza opowiedzą podczas spotkania Piotr Marecki, szef Korporacji Ha!art, pisarz, redaktor i popularyzator dorobku twórczego bohatera rozmowy, autor monografii Czycz i kino, oraz Wit Szostak – prozaik, autor m.in. "Fugi", "Zagrody zębów" i "Cudzych słów", prywatnie związany z Krzeszowicami. Usłyszymy również gościnną wypowiedź Bronisława Maja – krakowskiego poety, eseisty i scenarzysty, wieloletniego przyjaciela Czycza.
Spotkanie wzbogaci projekcja materiałów archiwalnych udostępnionych dzięki życzliwości rodziny pisarza, Elżbiety Lempp, Doroty Niedziałkowskiej, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 
Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.
PROGRAM 2021
10 marca, godz. 18.00 | Jalu Kurek, gość: Jakub Kornhauser
14 kwietnia, godz. 18.00 | Stanisław Czycz, goście: Wit Szostak i Piotr Marecki
12 maja, godz. 18.00 | Kazimiera Treterowa, gość: Katarzyna Pilitowska
9 czerwca, godz. 18.00 | Jadwiga Beaupré, gość: Katarzyna Kobylarczyk
14 lipca, godz. 18.00 | Tadeusz Boy-Żeleński, gość: Monika Śliwińska
11 sierpnia, godz. 18.00 | Antonina Domańska, goście: Alicja Baluch i Mariusz Wollny
8 września, godz. 18.00 | Henryk Markiewicz, gość: Jacek Błach
13 października, godz. 18.00 | Kazimiera Bujwidowa, gość: Anna Kiesell
 
Odcinki pierwszej edycji cyklu Wyszukaj Klasyka można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW: https://playkrakow.com/series/ser.148

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.