Festiwal Muzyki Dawnej w Úbedzie i Baezie na PLAY KRAKÓW

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Festiwal Misteria Paschalia i Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają na wyjątkowe koncerty, które będą towarzyszyć tegorocznej, iberyjskiej edycji festiwalu. W ramach współpracy na platformie PLAY KRAKÓW będzie można bezpłatnie obejrzeć dwie produkcje FeMAUB, czyli Festiwalu Muzyki Dawnej w Úbedzie i Baezie.

Pierwszy z koncertów w wykonaniu hiszpańskiego zespołu Los Afectos Diversos pod dyrekcją Nacho Rodrígueza zostanie wyemitowany w Niedzielę Palmową 28 marca na PLAY KRAKÓW i będzie swoistym prologiem do głównego programu Festiwalu Misteria Paschalia. Jego głównym tematem będzie jedno z najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł kręgu iberyjskiego: Officium Defunctorum Tomása Luisa de Victorii. Koncert ten odbył się w ramach FeMAUB 2020 w kaplicy Zbawiciela w Úbedzie. Officium Defunctorum Tomása Luisa de Victorii jest niewątpliwie ikoną muzyki polifonicznej. W prezentowanym koncercie usłyszymy nową interpretację utworu – pełną kolorów, momentami nawet ryzykowną, intensywnie poruszającą, ale też dobrze osadzoną w nurcie wykonawstwa historycznego.

Drugi koncert, który będzie z kolei naturalnym epilogiem tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, zostanie wyemitowany na PLAY KRAKÓW 11 kwietnia. Usłyszymy program zatytułowany „Nowa Hiszpania: od muzyki renesansu do dźwięków jarocho”, czyli ekscytującą i barwną podróż po repertuarze hiszpańskim i meksykańskim, popularnym i elitarnym, poczynając od czasów renesansu – w wykonaniu Mare Nostrum, włosko-hiszpańskiego zespołu pod dyrekcją grającego na violi da gamba Andrei de Carlo.

Nowa Hiszpania była klejnotem korony hiszpańskiej – istniejącym w latach 1535–1821 największym jej wicekrólestwem, rozciągającym się od terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych: Kalifornii i Teksasu, aż po granice Kostaryki w Ameryce Południowej. Głównym gatunkiem tradycyjnej muzyki wicekrólestwa był son, który narodził się na wyspie Hispaniola (dziś Haiti) z połączenia muzyki hiszpańskiej z afrykańskimi rytmami plemion Bantu i Arara. Ta oryginalnie hiszpańska forma – choć z silnymi wpływami muzyki państw basenu śródziemnomorskiego, szczególnie włoskimi – którą możemy także odnaleźć w zbiorach tabulatur na vihuelę z XVI wieku, w Meksyku stała się najstarszą i najbardziej ujmującą częścią muzyki tradycyjnej, ale także ważnym elementem jego barokowej przeszłości.

Współpraca między Festiwalem Misteria Paschalia a Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz Festiwalem Muzyki Dawnej w Úbedzie i Baezie, przy wsparciu Narodowego Centrum Promocji Muzyki (koproducenta jednego z koncertów), ma na celu zwiększenie rozpoznawalności znakomitych hiszpańskich zespołów muzyki dawnej i jej kompozytorów na arenie międzynarodowej.

Festiwal Misteria Paschalia i Instytut Cervantesa w Krakowie prezentują:

28 marca 2021 | godz. 18.00
Premiera nagrania na PLAY KRAKÓW
LOS AFECTOS DIVERSOS

11 kwietnia 2021 | godz. 18.00
Premiera nagrania na PLAY KRAKÓW
MARE NOSTRUM

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<