Cracow Art Week KRAKERS 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 13 czerwca 2021 - niedziela, 20 czerwca 2021

W 2021 roku minie 10 lat od czasu pierwszej edycji KRAKERSa – wtedy jeszcze w formule weekendowej. Przez ostatnią dekadę setki artystów, galerzystów, krytyków, kuratorów, animatorów, managerów i wolontariuszy pracowało rok w rok nad kolejnymi edycjami projektu – wydarzenia, którego zasięg konsekwentnie się powiększał, wykraczając poza granice miasta. Przez ten czas Krakers stał się znanym w środowisku artystycznym wydarzeniem.

Tegoroczna III edycja krakowskiego tygodnia sztuki odbędzie się 13-20 czerwca 2021 roku, oczywiście w Krakowie. Przez 7 dni wypełnionych wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami, organizatorzy zderzą ze sobą w programie głównym galerie z wieloletnią tradycją i efemeryczne project room’y. Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania krakowskiego świata sztuki poprzez wystawy specjalnie przygotowane na to wydarzenie.

(NO) HOPE – to przewrotne hasło stanowi motyw przewodni jubileuszowej edycji krakowskiego tygodnia sztuki. Temat Krakersa sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów – w którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe? „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – czy analizujemy siebie przez pryzmat destrukcji czy kreacji (środowiska, swojego życia, ciała, relacji, zasobów, dziedzictwa kulturowego itd.)? A w końcu – czy sztuka daje nadzieję? I jakie ma miejsce w rzeczywistości, którą pomagała i wciąż pomaga uczynić lepszą, dać nam siłę do przetrwania? Czym obecnie powinna zajmować się sztuka? Czy być wyrazem duchowej strony jednostki czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?

Ze względu na trudną sytuację, w której znalazła się cała cywilizacja, edycja 2021 poświęcona zostanie rozważaniom na temat kryzysu światowego, rzeczywistości w trakcie/po epidemii i roli kultury w na nowo kształtującym się świecie, zmienionym przez COVID-19. Działania Krakersa mają pokazać wszystkim zainteresowanym szeroką i silną w swojej różnorodności ofertę kulturalną Krakowa, po raz kolejny odkrywając przed widownią artystyczną specyfikę miasta, wspierając i promując nowe miejsca oraz artystów, a przede wszystkim sztukę współczesną w przestrzeni miejskiej. Cracow Art Week pozostaje także platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejscem spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Co roku impreza powiększa swój zasięg i liczbę uczestników zarówno po stronie podmiotów przygotowujących wydarzenia artystyczne, jak i po stronie odbiorców. Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, wciąż odkrywane są przed szeroką publicznością nowe miejsca, a organizatorzy inspirują do zakładania nowych przestrzeni prezentujących sztukę współczesną. Uczestnicy wydarzenia, podążając zgodnie z mapą i programem mają okazję poznać wcześniej nieznane im inicjatywy, artystów oraz ich prace. KRAKERS oferuje także bogaty program towarzyszący obejmujący warsztaty, oprowadzania szlakiem krakowskich galerii, spotkania z artystami, ekspertami rynku sztuki oraz panele dyskusyjne. Bogaty i zróżnicowany program główny, a także współpraca z publicznymi instytucjami kultury sprawia, że weekend przestał wystarczać na zorganizowanie licznych wydarzeń i wernisaży. Z tego powodu od 2019 roku realizowany jest dobrze znany na świecie format art week’u, czyli tygodnia ze sztuką, tropem innych dużych miast Europy takich jak Berlin czy Paryż.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.cracowartweek.pl oraz w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/cracowartweek i www.instagram.com/cracowartweek

SEKCJA LABORATORIUM
Już po raz drugi organizatorzy zapraszają do współtworzenia programu głównego trzeciej odsłony Cracow Art Weeku KRAKERS w Sekcji LABORATORIUM. Jest to nowa inicjatywa KRAKERSa, której zadaniem jest stworzyć platformę wsparcia dla projektów debiutujących artystów. Od początku Krakers był platformą umożliwiającą debiutantom i kolektywom artystycznym zaistnienie w środowisku artystycznym, przy wsparciu sekcji promocji oraz wolontariatu. Grupa ta z roku na rok się powiększa, coraz więcej inicjatyw zgłasza do Krakersa swoje projekty. Pragnąc w sposób merytoryczny odnieść się do ich propozycji, zachować egalitarny charakter, ale poparty wyborem spośród zaproponowanych koncepcji w tym roku, spośród wszystkich chętnych wyłonione zostaną wystawy, które otrzymają dofinansowanie pozwalające na realizację projektów w założonym kształcie. Sekcja LABOLATORIUM, w której jury wybiera projekty najlepiej wpisujące się w temat przewodni KRAKERSa, bada nieustannie ewoluujące artystyczne środowisko miasta. Najciekawsze projekty wybrane przez jury w drodze konkursu zostaną włączone do programu głównego KRAKERSa i nagrodzone przez Organizatora.

Zainteresowani współpracą zapraszani są do uzupełnienia formularza dla galerii dostępnego na stronie: https://cracowartweek.pl/formularz-laboratorium/ oraz zapoznania się z zasadami współpracy. Termin na zgłoszenia upływa 19 kwietnia 2021 roku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.