Złap dystans – Litwa na nowo (online)

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 marca 2021, 19:00

Niewiele wiemy o Litwie, a w myśleniu o niej często wspomagamy się stereotypami. W ich obalaniu może pomóc przygotowany przez redakcję „Herito” numer poświęcony Litwie, ale to zaledwie wstęp, niewielki przewodnik po kulturze i dziedzictwie naszych sąsiadów, nie dość wyczerpujący, ale dający asumpt do rozmowy.

Aby poznać się lepiej, niezbędne jest pełne zanurzenie w temacie i spotkanie ze specjalistami, dlatego zapraszamy na rozmowę z Rasą Rimickaitė oraz Nikodemem Szczygłowskim. Wspólnie, przy okazji 40. numeru „Herito” zarysujemy mapę litewskiej kultury, zastanowimy się, jak to możliwe, że Litwa wydała na świat tylu wspaniałych fotografów, jak to się stało, że w kraju, który jeszcze na początku poprzedniej dekady zmagał się z dużym problemem bardzo niskiego czytelnictwa, Kristina Sbauliauskaite sprzedała ćwierć miliona swoich książek, a kolejne litewskie tytuły ukazują się na całym świecie – czy stan czytelnictwa w Litwie się zmienił, a jeśli tak to w jaki sposób go podniesiono? Czy Polska mogłaby się czegoś uczyć z tej zmiany? Z czego Litwa jest szczególnie dumna, czym chciałaby się jeszcze bardziej pochwalić, i w jaki sposób dba o swych artystów? Jak kultura litewska radzi sobie w trakcie pandemii? Jak radzą sobie jej instytucje w tych trudnych czasach? Na te i inne pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi, dając szczegółowy wgląd w kulturę kraju naszych bliskich sąsiadów.

Rasa Rimickaite – attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. Wieloletnia wykładowczyni literatury i kultury litewskiej. Absolwentka Uniwersytetu Wileńskiego i Szkoły Nauk Społecznych PAN w Warszawie.

Nikodem Szczygłowski – podróżnik, pisarz i eseista, tłumacz, biegle włada m.in. litewskim, słoweńskim, ukraińskim. Laureat nagrody za osiągnięcia w publicystyce Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej. Absolwent Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna w czwartek, 11 marca o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Spotkanie prowadzi Bartosz Sadulski.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.