Festiwal Opera Rara 2021: Jakub Józef Orliński

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 14 marca 2021, 18:00

Festiwal Opera Rara przyzwyczaił już do tego, że lubi zaskakiwać publiczność nieszablonowymi działaniami. Tym razem niespodzianką jest pojawienie się w programie wyjątkowego wydarzenia: Arie e concerti w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Capelli Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 18.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Stream z koncertu będzie można także śledzić bezpłatnie na PLAY KRAKÓW oraz na profilach facebookowych Festiwalu Opera Rara i Programu Drugiego Polskiego Radia.

Arie e concerti to dla Jakuba Józefa Orlińskiego powrót podwójny: na Festiwal Opera Rara i na deski Teatru im. Juliusza Słowackiego – podczas recitalu w 2019 roku śpiewak wraz z pianistą Michałem Bielem wykonał m.in. pieśni Szymanowskiego. Tym razem światowej sławy kontratenor zaprezentuje program, w którym znalazły się utwory Bacha, Vivaldiego i Handla. Towarzyszyć mu będzie Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach pod kierownictwem Jana Tomasza Adamusa.

Historię rozchwytywanego dziś kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego opowiedziano już wiele razy: koncerty od najmłodszych lat w chłopięco-męskim chórze Gregorianum, studia wokalne na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, które przez pierwsze lata były ciężką harówką (artysta zaczynał bez żadnego formalnego wykształcenia muzycznego), potem Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i kuźnia talentów, czyli nowojorska Juilliard School, zwycięstwo w 2016 Metropolitan Opera National Council Auditions, słynny występ dla Radio France podczas festiwalu Aix-en-Provence, który stał się hitem YouTube’a (Orliński jest ubrany w szorty, akompaniujący mu pianista gra w klapkach, a raz usłyszana aria Vivaldiego chwyta za serce i nie chce puścić…), wreszcie kontrakt płytowy z cenioną wytwórnią Warner Classics & Erato i zaproszenia z całego świata, w tym do Carnegie Hall, Oper Frankfurt, San Francisco Opera i Wigmore Hall oraz na festiwale w Verbier i Glyndebourne. 
Po powyższej rekomendacji z tym większą radością anonsujemy: młodość, charyzma, naturalność i głos wyjątkowej urody, dziś prawdopodobnie najgorętsze polskie nazwisko na scenie operowej.

Niedzielny koncert jest wyjątkowy, bowiem odbędzie się na żywo z publicznością – z zachowaniem zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. Ale to nie wszystko: transmisja koncertu będzie również dostępna bezpłatnie na platformie www.playkrakow.com, a także na facebookowych profilach Festiwalu Opera Rara i Programu Drugiego Polskiego Radia.

Program:
Johann Sebastian Bach
III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068: Ouverture & Air

Antonio Vivaldi
Stabat Mater

***

Johann Sebastian Bach
III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068: Gavotte I & II

George Frideric Handel
Furibondo spira il vento
(Partenope)

George Frideric Handel
Torna sol per un momento
(Tolomeo)

Johann Sebastian Bach
III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068: Bourée & Gigue

George Frideric Handel
Agitato da fiere tempeste
(Riccardo Primo)

Johann Sebastian Bach
Schlummert ein, ihr matten Augen
(Ich habe genug BWV 82)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.