Z książęcej kolekcji

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 2 lutego 2021 - niedziela, 30 maja 2021

Zbiory Biblioteki Książąt Czartoryskich to nieprzebrana skarbnica, której zasoby ciągle mogą nas zaskakiwać.

Wybrane dokumenty pergaminowe pokazują kształtowanie granic naszej Ojczyzny. W 1412 roku król Władysław Jagiełło otrzymał od króla czeskiego i węgierskiego, późniejszego cesarza – Zygmunta Luksemburczyka szesnaście miast ziemi spiskiej jako zastaw za udzieloną pożyczkę. Pozostały one częścią Rzeczypospolitej nawet nie do pierwszego rozbioru, bo już w 1769 roku Austria zajęła je, nie bacząc na Rzeczpospolitą. W 1457 roku król Kazimierz Jagiellończyk kupił z rąk ks. oświęcimskiego Janusza jego dziedzictwo i przyłączył je na stałe do Rzeczypospolitej. I trzeci dokument – zwany potocznie Hołdem pruskim, wystawiony w 1525 roku – miał być pokojowym uregulowaniem wzajemnych stosunków między rodziną (wszak Albrecht Hohenzollern był siostrzeńcem króla Zygmunta I), a z perspektywy lat okazał się początkiem upadku potęgi Rzeczypospolitej.

Obraz I Rzeczypospolitej w oczach cudzoziemców możemy odnaleźć na kartach książek Alessandro Guagniniego oraz Andreasa Cellariusa. Ich uzupełnieniem jest piękna mapa Rzeczypospolitej przygotowana przez jednego z najwybitniejszych europejskich kartografów Carela Allarda. Późniejsza o prawie 200 lat rękopiśmienna mapa przedstawia nam już tylko ułomek wielkiej kiedyś Rzeczypospolitej, jej wschodnie rubieże: Wołyń, Podole i Ukrainę.

Trzy następne eksponaty wydawać by się mogły odległe od siebie, jednak łączy je wiele. Oto rękopis pamiętnika ks. Jędrzeja Kitowicza, którego pióro w mistrzowski sposób opisało życie Rzeczypospolitej czasów saskich. W manuskrypcie Jana Jakuba Rousseau odnajdziemy założenia nowego uporządkowania Rzeczypospolitej. Wielki myśliciel poproszony przez konfederatów barskich kreśli wizję reform, które mogą uratować padającą potęgę. I na koniec tej części wystawy: wypisy, notaty, refleksje, myśli ulotne, okraszone rysunkami, grafikami zapisane na kartach szczególnego pamiętnika, chyba najwybitniejszej kobiety wieku Oświecenia – Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej.

Kolejne trzy autografy to gratka dla wszystkich kochających muzykę. Obok siebie zobaczyć możemy list Ludwiga van Beethovena, rękopis kompozycji Fryderyka Chopina oraz list Nicòllo Paganiniego.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.