Martyna Rzepecka. Ćwiczenia z ciała

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 9 marca 2021 - wtorek, 30 marca 2021

Wystawa „Ćwiczenia z ciała” to opowieść o ciele i matrycy graficznej. O ciele, które jest dla mnie źródłem niekończącej się inspiracji i nomadycznej zmysłowości, zmieniającej się wraz z upływem czasu oraz z doświadczeniem w pracy artystycznej. W pracy, w której wzrok obserwuje rzeczywistość, by następnie za pomocą narzędzia dłoni – zrysować lub ciąć ją na powierzchni styku materii plastycznej z materią ciała. Okazuje się wówczas, że proces twórczy niesie za sobą indywidualne i intymne doznania. Przypominające rodzaj medytacji i pracy z samą sobą. Pracy, podczas, której badam interesujące mnie wciąż zmieniające się ciało, które staje się nie tylko moim narzędziem twórczym, ale i inspiracją do tworzenia. „Ćwiczenia z ciała”, to również opowieśd o ciele graficznym, którym jest matryca – najważniejszy komponent procesu graficznego. Na wystawie podejmuję próbę syntezy, w której ukazana jest moja intymna komunikacja z graficzną skórą. Jest to opowieśd o znaczeniu matrycy graficznej, z której w tradycyjnym procesie, pochodzi finalny druk. Dla mnie jest macierzą, niosącą ślad zmysłowego opracowywania jej formy, nośnikiem i zapisem fizycznej pracy, jakim jest m.in. rycie w matrycy graficznej. Z czasem ta druga istota, zaczęła interesowad mnie bardziej – matryca, jako indywidualna materia, pozostawiona na etapie cięcia, a więc centrum procesu graficznego, z której dokonuję próby pozytywowego odwzorowania uwypukleń i wgłębień w niej istniejących. „Ćwiczenia z ciała” jest przestrzenią medytacji; haptycznego i zmysłowego procesu graficznego, w którym oddaję się pracy nad i o ciele. (Martyna Rzepecka)

Martyna Rzepecka (ur. 1989) – artystka wizualna. Poruszająca się w tematyce ciała oraz zmysłowej penetracji rzeczywistości. W swojej sztuce ukazuje zainteresowanie relacją artysta – odbiorca, granicą poznania dzieła i jego sensualną przestrzenią odbioru. Łączy tradycyjne techniki graficzne (głównie wypukłodruk) z nowymi mediami. Interesuje ją kontekst matrycy – materii oraz obiekt graficzny i instalacja. Ponadto tworzy w szeroko rozumianych technikach rysunkowych oraz w realizacjach wideo. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka grafiki warsztatowej (dyplom w pracowni wypukłodruku prof. Marka Basiula) oraz Edukacji Artystycznej (dyplom w Pracowni Rysunku Projektowego, prof. Jędrzeja Gołasia), na macierzystej uczelni. W latach 2011-2012 studentka grafiki na Academy of Fine Arts and Graphic Design (ALUO), Univerza v Ljubljani, w Słowenii.
Martyna Rzepecka brała udział w ponad 60. wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym, m.in. Hit Festival - Haugesund International Festival of Artistic Relief Printing, Haugesund Billedgalleri – Norwegia 2019, Tokyo International Mini-Print Triennial, Tama Art University Museum – Japonia 2018, wystawa uczestników XIV Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka - Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze 2017, GRAFITEKA – I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej, Galeria DAP - Warszawa 2017, Międzynarodowa wystawa Grafika post-cyfrowa. Redefinicja odbitki graficznej, Galeria Neon - ASP Wrocław 2017, 5th Guanlan International Print Biennial, China Printmaking Museum - Chiny 2015, The Masters – Relief Prints, Bankside Gallery - Londyn, Anglia 2015; Grand Prix Młodej Grafiki - MTG Kraków 2012. Obecnie asystentka w Katedrze Rysunku, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruo oraz adiunkt na kierunku Grafika - Wydział Informatyki i Komunikacji Wizualnej w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Martyna Rzepecka mieszka i tworzy w Poznaniu, gdzie współtworzy pracownie artystyczne Mona Inner Space. Z zamiłowania oddaje się pasji fechtunku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.