Odmieńcza rewolucja. Spotkanie autorskie z Joanną Krakowską (online)

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 lutego 2021, 20:00

Zapraszamy na spotkanie z Joanną Krakowską, autorką książki „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi”.

To pierwsze po przerwie spotkanie autorskie organizowane przez Bibliotekę LGBT+ Wrocław, którą prowadzi stowarzyszenie Kultura Równości.

Książka Joanny Krakowskiej to pocztówka z Nowego Jorku, fragment historii performansu i queerstorii, które nie są dla nas wcale tak oczywiste. „To historia odmieńczego performansu (rozumianego tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski”.

Z autorką książki, w podroż w dawne i nieznane wybiorą się praktykujące odmieńczy performance drag queens, drag performerki Lola Eyeonyou Potocki oraz Twoja Stara. W rozmowie Joanna Krakowska i prowadzące spotkanie próbują zmierzyć się z aktualnością tamtych rewolucji, połączyć teoretyczne, historyczne i praktyczne pojęcie queeru.
Zapraszamy serdecznie na wieczorny live w piątek 26 lutego o godz. 20.00.

Joanna Krakowska – historyczka współczesnego teatru, eseistka i redaktorka. Profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wicenaczelna miesięcznika „Dialog”. Za monografię Mikołajska. Teatr i PRL została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę „PRL. Przedstawienia”.

Lola Eyeonyou Potocki – drag performerka, AFAB queen, aktywistka queerowa, feministka i klaunica. Występowała m.in. na festiwalu Generator Malta, festiwalu Animator, w ramach cyklicznego wydarzenia „Twój drag brzmi znajomo”. Należy do kolektywu Queer Explosion.
Prywatnie – mama, lekarka i artystka wizualna. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny i Uniwersytet Medyczny.

Twoja Stara – drag performerka, drag aktywistka i glam clown! Jej występy inspirowane są wszystkim, co stworzyło z niej potwora: musicalem, kinem klasy B i społeczeństwem, które jest niemiłe. Scenicznie związana z każdym, kto chce ją zatrudnić, aktywistycznie udziela się we wrocławskim stowarzyszeniu Kultura Równości, gdzie szarzy homoseksualną propagandę. Matka założycielka show „Twój Drag Brzmi Znajomo” i podcastu „Twoja Stara nadaje”.

Więcej infomacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.