O!Lśnienia 2021 – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków (online)

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 5 marca 2021, 20:00

Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Nominacje dla artystów za 2020 rok zostały ogłoszone 12 lutego w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Plebiscyt potrwa do północy 28 lutego. Zwycięzców poznamy 5 marca o godz. 20.00, podczas uroczystości wręczenia nagród. Z bohaterami wieczoru organizatorzy będą się łączyć z Pałacu Potockich w Krakowie. Uroczystość będzie transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. W sobotę, 6 marca o godzinie 15.50 retransmisję wręczenia nagród pokaże TVN.

O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 28 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w następujących 8 kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna i Jazz, Teatr, Serial oraz Herosi Kultury.

Do O!lśnień nominowani są artyści, których dzieła były dostępne dla odbiorców w 2020 roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków i ludzi kultury, przygotowała wraz z Katarzyną Janowską redakcja serwisu Onet Kultura oraz Robert Piaskowski, doradca prezydenta Krakowa ds. kultury i Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Zwycięzców w plebiscycie wybierają użytkownicy Onetu. Ambasador Kultury – honorowy tytuł, przyznawany przez Miasto Kraków i Onet, zostanie ogłoszony w dniu wręczenia nagród.

Kultura została pierwsza zamrożona i jako ostatnia jest odmrażana. Wielu artystów straciło pracę, instytucje kultury przez wiele miesięcy były zamknięte. To był i jest czas próby. Dlatego w tej edycji nagród istotny jest dla nas aspekt solidarnościowy. Stworzyliśmy nową kategorię Herosi Kultury. Nominujemy do niej artystów, menedżerów, ludzi kultury, którzy wyróżnili się pomysłowością w działaniu i w kontakcie z odbiorcami oraz zaangażowaniem w problemy branży kulturalnej. Nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł otrzymają zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Laureat, który zdobędzie najwięcej głosów, zdobywa tytuł O!lśnienie 2021 oraz nagrodę w wysokości 30 tys. zł – mówi Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Onet Kultura.

Ostatni rok był niezwykle trudny dla kultury. Ale ta się nie poddała. Pokazała, że instytucje, artyści i organizatorzy potrafią się zjednoczyć, dzięki czemu kultura jest silna i odporna – taki też tytuł nosi program wsparcia dla środowisk artystycznych i kulturalnych w Krakowie: „Kultura Odporna” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Wiele działań przeniosło się do sieci. Instytucje kultury, dzięki wykorzystaniu nowych technologii nie zaprzestały prac nad premierowymi spektaklami czy wystawami, grały koncerty dla publiczności i stale podtrzymywały kontakt ze swoimi odbiorcami. Były też elastyczne i naprawdę szybko reagowały na zmieniające się obostrzenia sanitarne. W Krakowie wykorzystaliśmy ten czas także na przygotowanie miejskiej platformy VOD. Dzięki niej i dzięki współpracy właśnie na PLAY KRAKÓW można oglądać dziś spektakle, premierowe widowiska muzyczne, festiwale czy filmy tworzone przez wiele krakowskich muzeów, teatrów, ośrodków czy animatorów kultury. Dostępne bez żadnych barier. Jest więc to oferta nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale dla wszystkich Polaków – dodaje prezydent Majchrowski.

Zwycięzców poznamy 5 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na www.onet.pl oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Wręczenie nagród odbędzie się w Krakowie, w Pałacu Potockich. Tegoroczne wydarzenie, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbędzie się bez udziału publiczności.

Współorganizatorami O!Lśnień są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Kongresowe ICE Kraków, partnerem kategorii Sztuka jest Dom Aukcyjny Polswiss Art.

Źródło: materiały organizatora

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.