Dojrzali do sztuki: Architektura z nadziei (online)

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Szymon Wiesenthal znany jest przede wszystkim jako twórca Żydowskiego Centrum Dokumentacji w Wiedniu i człowiek, który po II wojnie światowej zaangażował się w ściganie nazistów odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Niewiele osób jednak wie, że przed wybuchem wojny Wiesenthal zajmował się architekturą i prowadził we Lwowie własną pracownię. W 1939 roku jego biuro zostało jednak zamknięte, a do kariery nigdy nie wrócił.

Wykład Architektura z nadziei. Wojenne losy Heleny Syrkus, Szymona Syrkusa i Szymona Wiesenthala będzie poświęcony wojennym losom trojga architektów: Heleny Syrkus, Szymona Syrkusa i właśnie Szymona Wiesenthala – ich historiom, przebytym ścieżkom i projektom architektonicznym powstającym w tych trudnych czasach.

Wykład towarzyszy wystawie Cafe „As”. Historia przetrwania Szymona Wiesenthala prezentowanej w Galerii MCK.

Wykład prowadzony będzie online za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.