liteARTura: „Mały Królewic” – spotkanie autorskie ze Stanisławą Trebunią-Staszel

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 16 marca 2021, 17:30

liteARTura: „Mały Królewic” – spotkanie autorskie ze Stanisławą Trebunią-Staszel
Gościnnie wystąpi Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”

Najpopularniejsza na świecie powiastka filozoficzna dla dzieci i dorosłych „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego dostępna jest już w około 400 językach, gwarach i dialektach, w tym również w wersji wielkopolskiej, śląskiej czy góralskiej. „Mały Królewic”, z obrozkami autora, przełożyła na gwarę podhalańską Stanisława Trebunia-Staszel.

Nie miałam na celu archaizacji języka, ani oderwania go od codziennego, współczesnego użycia, ale raczej przywrócenie życia pięknym, zapomnianym dziś sformułowaniom gwarowym. Mam nadzieję, że przekład będzie czytelny także dla odbiorców młodego pokolenia, a dla tych, którzy natrafią na problemy, pomocą jest słowniczek, który zamieszczamy na końcu powieści.
– Stanisława Trebunia-Staszel

Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Antropologii. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją współczesne procesy budowania wspólnot  lokalnych i regionalnych oraz związane z nimi praktyki tożsamościowe. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w Trzeciej Rzeszy. Na co dzień mieszka w Krakowie, ale nie zapomina o swym ukochanym Podhalu. Od lat związana jest z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi i miejscowymi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera. Jest autorką wielu artykułów  oraz kilku książek, m.in.: Śladami podhalańskiej mody (2007, 2010);  Strój Podhalański (2011);  Z Nowego Targu do Kieżmarku (2012); «Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta (2019).

Współorganizator spotkania:
Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka z siedzibą w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, 31-019 Kraków. Tradycje zorganizowanej działalności Górali w Krakowie sięgają 1906 roku, kiedy to powstała Akademicka Sekcja Podhalan, utworzonego w Zakopanem w 1904 r. Związku Górali pod wezwaniem bł. Andrzeja Boboli. W nawiązaniu do hasła „W jedności siła”, które nasi ojcowie wypisali na swoim sztandarze, celem Oddziału Krakowskiego jest integracja środowiska Górali i miłośników gór, mieszkających w Krakowie, do wspólnego działania na rzecz rodzinnej ziemi, Krakowa i Polski. Specyfiką Krakowskiego Oddziału, jest zrzeszanie Górali i Sympatyków reprezentujących niemal wszystkie subregiony góralszczyzny Podstawową formą działalności są comiesięczne spotkania (posiady), których tematyka nawiązuje do dziedzictwa kulturowego szeroko pojętego Podhala. Innymi formami jest organizacja wycieczek, rajdów i wypraw turystycznych. Akcja „Wiązanki” to otaczanie coroczną pamięcią kilkudziesięciu mogił Ludzi Gór na krakowskich i podhalańskich cmentarzach.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.