Urodziny Jacka Cygana na BIS (online)

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 stycznia 2021

Życie jest piosenką

Człowiek słowa i muzyki, pisze prozą i wierszem, tworzy musicale, libretta i spektakle teatralne. Na pierwszym miejscu od zawsze stawiał jednak piosenkę. Jacek Cygan, autor tekstów do ponad tysiąca utworów, żartobliwie mówi, że pomysły na nie ściąga z chmur. Poszukiwania w cirrusach i cumulusach rozpoczynał z zespołem poezji śpiewanej Nasza Basia Kochana, który w 1976 roku zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później Program III Polskiego Radia wyróżnił piosenkę Rozmowa przy ściemnionych światłach napisaną z Elżbietą Adamiak. Nagród, tytułów i odznaczeń przybywało w imponującym tempie – są wśród nich triumfy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i II miejsce w konkursie Eurowizji (To nie ja w wykonaniu Edyty Górniak). Młodsi melomani kojarzyli Cygana z telerankowej „Dyskoteki Pana Jacka” czy serii płytowej Smerfne hity, a do wielomilionowej publiczności trafił za sprawą popularnego programu „Idol”.

Z okazji pewnej rocznicy barwna kariera artysty doczekała się podsumowania. „Urodziny Jacka Cygana na BIS to nie są właściwie urodziny moje, tylko moich piosenek” – mówi kończący 70 lat jubilat o koncercie, który 22 stycznia zostanie bezpłatnie udostępniony na platformie PLAY KRAKÓW. W programie pojawią się piosenki o szczególnym znaczeniu dla twórcy i jego słuchaczy, m.in. zwycięskie kompozycje z Opola (Jaka róża, taki cierń Edyty Geppert czy Mrok Ryszarda Rynkowskiego) oraz utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnaua, Stanisława Soyki i zespołu Kombi. Będziemy podróżować po świecie (C’est la vie – Paryż z pocztówki Andrzeja Zauchy, Historia de un Amor panamskiego kompozytora Carlosa Almarána oraz Ja jestem Corleone, czyli pastisz utworu L’Italiano Toto Cutugno) i nucić klasykę polskiej piosenki (m.in. Czas nas uczy pogody, Dotyk, Łatwopalni) skomponowaną do słów Jacka Cygana przez Krzesimira Dębskiego, Włodzimierza Korcza, Piotra Rubika, Jerzego Filara czy „ostatniego klezmera Galicji” Leopolda Kozłowskiego.

W przestrzeni ICE Kraków zaprezentują się: Elżbieta Adamiak, Kamila Klimczak, Zofia Nowakowska, Beata Rybotycka, Alicja Wojnowska, Jerzy Filar, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Mariusz Patyra, Grzegorz Skawiński, Stanisław Soyka i Jacek Wójcicki. Na scenie w roli wykonawcy wystąpi również dostojny jubilat. Solistom towarzyszyć będą Kameleon Quintet, którym pokieruje Radosław Labahua, oraz kwintet smyczkowy Mariusza Patyry. W przerwach między utworami prowadząca Magda Miśka-Jackowska porozmawia z Jackiem Cyganem o tym, jak się pisze piosenki i co drzemie w duszy artysty. Gościem specjalnym koncertu będzie Anna Dymna. (Bartosz Suchecki, „Karnet”)

Koncert dostępny na platformie PLAY KRAKÓW do 22 stycznia 2022.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.