Sztuka Myślenia: Kraina schorowanej wyobraźni (online)

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 stycznia 2021, 19:00

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał – tym razem online!

„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. „Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia” – deklarują organizatorzy.

-----------

Dlaczego nie ufamy temu, co proponują nam Zachód i nowoczesność? Dlaczego odwracamy się od drogi, która trzydzieści lat temu wydawała się bezalternatywna? Czy jest tak dlatego, że Europa Środkowo-Wschodnia to marginesy czyli kresy Zachodu, skazane na nieudolne naśladownictwo tego, co wytwarzane w jego centrum? A może po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że stać nas na własną, alternatywną formułę nowoczesności? A może naszą cywilizacyjną wyobraźnię i kreatywność toczy nieuleczalna choroba autodestrukcji i resentymentu? Jakie są historyczne uwarunkowania naszych kłopotów z nowoczesnością? Jakim przemianom podlegają one współcześnie? Czy w przyszłości będzie nas stać na ich skuteczne przezwyciężenie?

Waszymi i naszymi gośćmi będą: Marci Shore i Przemysław Czapliński

Miejsce spotkania na żywo → Scena MOS, ul. Rajska 12

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.