Palimpsesty (wernisaż online)

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 12 stycznia 2021, 18:00 - wtorek, 2 lutego 2021

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych zaprasza na otwarcie online wystawy PALIMPSESTY – Mariusz Filipowicz i Anna Szyjkowska-Piotrowska Palimpsesty zamiast manifestu. 

Figurą tej wystawy jest palimpsest łączący rzeczywistość graficzną i literacką.

Zjawiska nie funkcjonują odizolowane w osobnych gablotach. Obrazy i słowa nachodzą na siebie. Wzajemnie na siebie wpływają, a także na nas. Pod wierzchnią warstwą, są kolejne – nieujawnione.

Z części esejów Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej wypłynęły zdjęcia Mariusza Filipowicza, z kolei niektóre teksty autorki powstały z inspiracji fotografiami artysty. Ich układ na wystawie odzwierciedla tę kolejność.

Na większości zdjęć widzimy przykrywający postacie tekst – słowa i obrazy mogą odbierać twarz. Brak tolerancji i zrozumienia wobec złożonej rzeczywistości powoduje hejt.

Hejt jest wyrazem myślenia albo-albo. Rozumiem albo mężczyzn, albo kobiety, albo lewicę, albo prawicę, jestem progresywny lub konserwatywny. Lubię teksty albo obrazy. 

Jakże łatwo i lekko zobaczyć w innych wroga, to zwalnia nas z męczącego współczucia i współodczuwania. Niejednoznaczność świata zostaje nagle przyćmiona oczywistością cudzego błędu niczym narkozą.

Czarno-białe zdjęcia i czarno-białe eseje na tej wystawie dotyczą zjawisk, których oceny nie zawsze są czarno-białe.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.