Urodziny pana Ludwiga

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 16 grudnia 2020, 18:30

Rok 2020 został poświęcony pamięci jednego z trzech klasyków wiedeńskich – Ludwiga van Beethovena. Muzyka wielkiego twórcy zaglądała do sal koncertowych całej Europy podczas wielu dedykowanych mu wydarzeń. 16 grudnia zajrzy także na scenę na Antresoli Opery Krakowskiej, gdzie odbędzie się koncert specjalny w 250. rocznicę urodzin kompozytora, zatytułowany Urodziny pana Ludwiga. Koncert będzie dostępny online na platformie PLAY KRAKÓW.

Program koncertu obejmuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne utwory kameralne Beethovena. Artyści Opery Krakowskiej wykonają Romanse op. 40 i op. 50 na skrzypce solo i fortepian oraz wybrane menuety (WoO 9) na dwoje skrzypiec i wiolonczelę. Znaczną część repertuaru koncertowego zajmują pieśni na głosy solowe z towarzyszeniem fortepianu i instrumentów smyczkowych. Wśród nich znalazły się m.in. cykl An die ferne Geliebte op. 98 („Do dalekiej ukochanej”) do słów Alojzego Jeittelesa, jak również rzadziej wykonywane, wybrane pieśni o charakterze ludowym ze zbiorów Pieśni szkockich op. 108, Pieśni irlandzkich WoO 153 i Pieśni różnych narodów WoO 158a. 

Wielbicielom muzyki radość i satysfakcję przynosi niewątpliwie poznawanie nieznanych utworów znanych kompozytorów. Takim inspirującym odkryciem mogą być pieśni ludowe Beethovena powstałe w latach 1809-1820. Większość z nich stanowią pieśni szkockie, walijskie i irlandzkie skomponowane do tekstów w języku angielskim. Jest to szczególnie intrygujące, biorąc pod uwagę, że Beethoven nigdy nie odwiedził Wysp Brytyjskich. W Pieśniach różnych narodów niezwykle trafnie oddał natomiast cechy typowe dla folkloru wybranych europejskich krajów. Cykl obejmuje pieśni austriackie, duńskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, hiszpańskie, szwajcarskie, węgierskie, szwedzkie, portugalskie, włoskie, a także polskie, choć Polska nie istniała wówczas na mapie Europy. Dwie polskie pieśni, które znalazły się w programie koncertu – O upiłem się w karczmie i Poszła baba po popiół, w rytmie oberka i krakowiaka, w żartobliwy, satyryczny sposób ukazują pewne przywary polskiego narodu.

W wieczorze Urodziny pana Ludwiga udział wezmą soliści: Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Michał Kutnik, Adam Szerszeń oraz instrumentaliści Opery Krakowskiej: Paweł Wójtowicz, Dominika Olszewska, Radosław Bukała, Krzysztof Wójtowicz, Emanuele Leomporri, Joachim Kołpanowicz. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem sprawuje Paweł Wójtowicz.

Koncert został objęty Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Austrii w Krakowie, Philippa Charwatha.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.