Płatonow (online)

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • środa, 2 grudnia 2020, 18:00

Narodowy Stary Teatr zaprasza na transmisję live spektaklu „Płatonow” w reżyserii Konstantina Bogomołowa!

Na deskach Starego Teatru jeden z najzdolniejszych reżyserów współczesnego rosyjskiego teatru Konstantin Bogomołow zaadaptował młodzieńczą, odnalezioną przypadkiem już po śmierci Antoniego Czechowa Sztukę bez tytułu, nazwaną przez wydawców Płatonow. Choć rosyjski dramatopisarz napisał sztukę w wieku zaledwie 21 lat, potwierdza ona jego wytrawne pióro i wnikliwy zmysł obserwacji. To galeria pełnokrwistych, skomplikowanych wewnętrznie postaci na czele z obdarzonym charyzmą, cynicznym Michałem Płatonowem. Najważniejsze są tu jednak kobiety – zakochane, wręcz chore z miłości, bezwzględne, samotne i bezbronne. „Aktorzy zagrają postaci kobiece, a aktorki – męskie. Nie jest to jednak próba parodii” – zastrzega reżyser. „To szansa wyzwolenia się z płci, jako ciężaru w poszukiwaniu istoty ludzkiej psychologii, aby spojrzeć na postaci poza kontekstem kultury, narodu, czasu i nawet płci” – dodaje.

Płatonow to wciąż aktualny obraz namiętności, niespełnienia i desperackiego poszukiwania bliskiej osoby. „Sztuki Czechowa, odbierane jako przeczucie katastrofy, opowiadają o katastrofie już dokonanej. O stracie podobnej do utraty kontaktu z Ziemią przez statek kosmiczny. Powrót jest niemożliwy. I celu brak. Jest tylko bezsensowny lot w kosmosie. Bohaterowie Czechowa  (...) są skazani na wspólne życie. Nie mają dokąd uciec ani przed samymi sobą, ani przed innymi. Płatonow imituje poszukiwania sensu życia, ale sensu nie ma i wszystkich czeka śmierć” – zapowiadają twórcy. (bz)

 • Obsada:
  - Bartosz Bielenia
  - Anna Dymna
  - Małgorzata Gałkowska
  - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
  - Ewa Kaim
  - Zbigniew W. Kaleta
  - Ewa Kolasińska
  - Adam Nawojczyk
  - Jaśmina Polak
  - Paulina Puślednik
  - Anna Radwan-Gancarczyk
  - Krzysztof Zarzecki
 • Reżyseria: Konstantin Bogomołow
 • Scenografia - Larisa Łamakina
 • Przekład - Agnieszka Lubomira Piotrowska  

Premiera 19 grudnia 2015

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.