W sercu Krakowa — podcasty

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Sercem dawnej stolicy Polski jest Rynek Główny. To tutaj znajduje się kamienica „Pod Kruki”, siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury. Z okien tego budynku roztacza się widok na największy plac handlowy średniowiecznej Europy, od setek lat miejsce przecięcia szlaków kupieckich, wymiany towarów i idei, miejsce spotkań przedstawicielek i przedstawicieli różnych wyznań, kultur i narodowości. Od chwili założenia w 1257 roku Rynek Główny jest żywym zapisem historii polskiej państwowości i dziejów miasta oraz jego mieszkańców, ich kultury i obyczajów. W sercu Krakowa to seria podcastów będących zaproszeniem do poznawania tych historii.

Spacerując po płycie Rynku Głównego i odwiedzając poszczególne budynki, odkrywamy kolejne warstwy dziejów Krakowa, poznajemy związane z Rynkiem legendy, dowiadujemy się o ludziach, którzy kiedyś tutaj mieszkali bądź odwiedzali miasto, uczymy się o dziejach sztuki i kultury. W ten sposób dziedzictwo kulturowe Krakowa staje się wehikułem, zabierających w podróż po epokach i miejscach. Staje się też lustrem, w którym obraz Krakowa można skonfrontować z historią wielu innych miast Europy Środkowej.

Cykl jest także odpowiedzią na akcję Bądź turystą w swoim mieście zainicjowaną przez Prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie życia do historycznego centrum, a także poznanie tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną atrakcją, a dzisiaj potrzebuje nowej definicji.

Każde nagranie trwa ok. 15 minut.

Występują: Łukasz Galusek, Angelika Madura, Jacek Purchla, Helena Postawka-Lech i Michał Wiśniewski.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.