Maria Sibylla Merian. Z kolekcji Kunstkabinett Strehler

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 27 października 2020 - środa, 6 stycznia 2021

Muzeum Manggha w Krakowie zaprasza na wyjątkową, pierwszą w Polsce wystawę Marii Sibylli Merian (1647–1717), jednej z najbardziej znanych artystek na świecie, badaczki, podróżniczki i wybitnej entomolożki.

Przedstawiamy 61 dzieł – miedziorytów w większości przez Marię Sibyllę Merian ręcznie kolorowanych, a także odbitek czarno-białych – z dwóch najważniejszych jej albumów botaniczno-entomologicznych, zatytułowanych: Cudowne przeobrażenia gąsienic i ich osobliwe kwiatowe pożywienie, przy tym zupełnie nowe odkrycia o gąsienicach, żukach, motylach, ćmach, muchach etc. i ich pochodzeniu, odżywianiu się oraz cyklach rozwojowych wraz z ich czasem, miejscem i przymiotami oraz Przemiany owadów surinamskich. Perfekcyjne i fascynujące prace tej artystki są w XXI wieku bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Świat zwierząt i roślin, który uwieczniła w swoich dziełach, zagrożony jest wyginięciem.

Wystawa jest częścią większego projektu o sztuce botanicznej, dawnej i współczesnej. Towarzyszy jej publikacja-album w języku polskim i angielskim.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.