27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 17 listopada 2020 - niedziela, 22 listopada 2020

27. edycja festiwalu Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 17-22 listopada 2020 roku i będzie wydarzeniem funkcjonującym na nieco innych zasadach, wierną jednak podstawowej idei imprezy. Mimo skromniejszego niż zazwyczaj programu 27. Etiuda&Anima przedstawi publiczności w trybie komunikacji on-line jak zwykle trzy konkursy - dwa międzynarodowe: konkurs etiud, zrealizowanych przez studentów szkół filmowych i artystycznych i konkurs animacji krótkometrażowych, profesjonalnych, studenckich i niezależnych, a także krajowy konkurs krótkich profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji.

Filmy konkursowe dostępne będą w sieci, w sieci będą je także oglądali razem z publicznością jurorzy z różnych krajów i również w tym trybie przyznają swoje nagrody: Dinozaury, Jabberwocky i Żmije. Przy wszystkich ograniczeniach, w tym zwłaszcza przy braku festiwalowej atmosfery, którą gwarantuje fizyczna obecność publiczności na projekcjach, poziom filmów konkursowych nie będzie odbiegał od tego, który charakteryzował konkursy z lat poprzednich. A to w rywalizacji festiwalowej jest przecież najważniejsze.

Poważnym programowym ograniczeniem imprezy będzie natomiast o wiele skromniejszy zestaw imprez towarzyszących projekcjom konkursowym. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby publiczność mogła wziąć udział poprzez Internet w spotkaniach z twórcami filmów konkursowych, a także z innymi prestiżowymi gośćmi (jurorami, uczestnikami cyklu „Autoportrety twórców animacji”), którzy co prawda z odległości, będą jednak uczestniczyć w festiwalu. W ramach tegorocznej imprezy przedstawione zostaną również wyniki plebiscytu wśród znanych twórców filmowych na najlepsze krótkie filmy animowane zrealizowane w 6-tej dekadzie istnienia (2011 – 2020) międzynarodowej organizacji ASIFA – Association Internationale du Film d’Animation. Podczas festiwalu zostanie uhonorowany także jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły animacji, obchodzący 90. urodziny Daniel Szczechura. Wśród imprez okołokonkursowych znajdą się również prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich.

Okoliczności sprawiają, że ciężar festiwalu zostanie co prawda przeniesiony do Internetu, ale nie znaczy to, że Organizatorzy festiwalu całkowicie rezygnują z tradycyjnej formy imprezy. Mają oni nadzieję choć raz spotkać się z widzami i uczestnikami festiwalu podczas inauguracji, w dniu 17 listopada, w krakowskim Kijów Centrum, by wspólnie z Mariuszem Wilczyńskim oglądnąć na jednym z pierwszych pokazów w Polsce, jego odnoszący międzynarodowe sukcesy pełnometrażowy film animowany Zabij to i wyjedź z tego miasta. Podczas inauguracji 27. Etiudy&Animy widzowie będą mieli także okazję uczestniczyć w pozakonkursowej projekcji najnowszego filmu braci Stephena i Timothy Quay The Doll’s Breath. Film zgodnie z zastrzeżeniem jego producenta Christophera Nolana może być pokazywany jedynie w kinach dysponujących tradycyjnym sprzętem do projekcji filmów na taśmie 35 mm. Zapraszamy na festiwal i trzymajmy kciuki, aby nawrót epidemii nie przeszkodził w planowanej formie inauguracji imprezy.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.