Poczuj Kraków – Muzeomania 2020

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Poczuj Kraków to spacery edukacyjne szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Czy z miastem można się zaprzyjaźnić? Które fragmenty jego przeszłości budzą w nas współczucie, a które… politowanie? Czy nasi przodkowie mieszkający u podnóża Wawelu byli uparci? I czy upór wychodził im na dobre? Poczuj Kraków wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie.

Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa)

19 września o godz. 12.00
Przyjaźń
Historia Krakowa zna wiele przykładów niezwykłych przyjaźni. Podczas naszego spaceru spotkamy Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, którzy przy kawiarnianych stolikach rozmawiali nie tylko o poezji, literaturze, ale także o codziennym życiu. Poznamy dekadenckich przyjaciół Dagnę i Stanisława Przybyszewskich, których wzajemna fascynacja była przyczyną skandali wśród krakowskiej bohemy. Jednak przyjaźń to przede wszystkim wierność i bezinteresowna pomoc, to siła tak potężna jak miłość i silniejsza od śmierci... Bo prawdziwy przyjaciel dokona niemożliwego, by pomóc swemu bliskiemu, o czym przypomni nam historia Jonasza Sterna. Grupy przyjaciół, małych i dużych, mile widziane!
Miejsce zbiórki: Barbakan

3 października o godz. 12.00
Upór
Powiedzenie komuś, że jest uparty jak osioł, nie należy do komplementów. Czasami jednak upór jest niezbędny, by osiągnąć to, co wszyscy inni uważają za niemożliwe. Szlakami krakowskiego uporu wyruszymy spod Domu Zwierzynieckiego (podobno najbardziej uparci są mieszkańcy Zwierzyńca), wzdłuż Wisły pod DH Jubilat, którego budowa była chyba jednym z ciekawszych przykładów uporu, następnie przez ulice Smoleńsk i Retoryka (która nie miała prawa powstać, ale dzięki uporowi zbudowano ją i do dziś jest ozdobą miasta), aż pod filharmonię i pomnik Fryderyka Chopina, z którego budowy dwa razy rezygnowano. Upór w dążeniu do celu mile widziany!
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki

24 października o godz. 12.00
Współczucie
Współczucie ogarnia nas stosunkowo często, jednak rzadko idą za nim konkretne czyny. Podczas spaceru podążymy śladami bohaterów II wojny światowej, tych znanych (Tadeusz Pankiewicz) i mniej znanych, jak m.in. Władysław Wichman, Edward Kubiczek, Jadwiga Rysińska, Tadeusz Bilewicz, dla których współczucie i solidarność z innymi były silniejsze od strachu przed pewną śmiercią. Zaczniemy na pl. Bohaterów Getta pod Apteką pod Orłem, skąd pójdziemy do Fabryki Emalia Oscara Schindlera, a stamtąd – ulicami dawnego getta pod zachowane ślady jego murów, by po długim marszu zakończyć spacer na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.