Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #10. „Książeczka o człowieku”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 19 września 2020, 18:00

W sobotę 19 września o godz. 18.00 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na dziesiąte spotkanie dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Będziemy rozmawiać o „Książeczce o człowieku” autorstwa Romana Ingardena. Przy okazji lektury zastanowimy się nad związkami między sztuką i filozofią w kontekście trwającej w Muzeum wystawy „Roman Ingarden_Filozof i fotograf”

Wielkich filozofów poznaje się po tym, że czytamy ich zawsze. Roman Ingarden w znanym zbiorze zawierającym kilka krótkich tekstów, nakłania do refleksji o człowieczeństwie, dotykając tematów ponadczasowych. Wskazuje kierunki myślenia o tym, kim jesteśmy dla siebie nawzajem, czym jako ludzie wyróżniamy się w przyrodzie, jak sobie radzimy z czasem i przemijaniem, kiedy czujemy się naprawdę wolni oraz czym w istocie jest odpowiedzialność. Napisane przystępnym językiem rozprawy filozoficzne składają się na jedno z klasycznych dzieł o naturze człowieka. Sięgając po „Książeczkę o człowieku”, czytamy o sobie.

Spotkanie odbędzie się w podcieniach MOCAK-u przed Biblioteką, a w razie niepogody w sali audiowizualnej MOCAK-u (budynek główny), zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Obowiązują bilety w cenie 2 zł, które upoważniają także do zwiedzenia wystawy w tym samym dniu. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania Muzeum oraz wytycznych sanitarnych zamieszczone są na stronie internetowej Muzeum w zakładce regulamin zwiedzania >> bit.ly/2R78UNi

Roman Ingarden urodził się w Krakowie, studiował matematykę i filozofię we Lwowie, Getyndze, Wiedniu i Fryburgu Bryzgowijskim. Pracę doktorską, obronioną w 1918 roku, napisał pod kierunkiem Edmunda Husserla. Pracował jako nauczyciel i wykładowca. W 1933 roku został profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1950–1956 musiał z powodów politycznych zawiesić pracę uniwersytecką. Wówczas powstała większość fotografii prezentowanych na wystawie. W 1957 roku został kierownikiem Katedry Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dzięki niemu powstał najsilniejszy ośrodek polskiej fenomenologii. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem wielu książek, artykułów oraz przekładów: od filozofii literatury poprzez estetykę i teorię poznania po ontologię. Roman Ingarden zyskał na świecie uznanie głównie dzięki swoim pracom z dziedziny ontologii i estetyki. Wystawa jest okazją do skonfrontowania jego myśli filozoficznej i praktyki fotograficznej.

Wystawa w Galerii Alfa została zorganizowana z okazji 50. rocznicy śmierci Romana Ingardena. Prezentujemy na niej blisko 150 jego fotografii powstałych w latach 1942–1970 i wybranych spośród pięciu tysięcy zdjęć znajdujących się w Archiwum MOCAK-u. Nasz wybór obejmuje wszystkie tematy obecne w twórczości fotograficznej filozofa. Pokazujemy autoportrety i portrety, przyrodę, architekturę i martwe natury. Ekspozycja ujawnia nieznaną – i pełną wdzięku – twarz Romana Ingardena. Okazuje się on człowiekiem romantycznym, psychologicznie wnikliwym, czułym na ulotność piękna. Pomnikowy filozof odkrywa swoją ludzką wrażliwość i nieśmiałość wobec świata, na który patrzy.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i rozwijanie społeczności czytelników.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka. Prowadzi dyskusyjny klub czytelniczy w Bibliotece MOCAK-u od kwietnia 2019 roku. W spotkaniu weźmie również udział kuratorka wystawy Marlena Nikody.

Kolejne spotkanie w serii:

17 października, godz. 18.00
Timothy Snyder, „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, tłum. Bartłomiej Pietrzyk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.