Łukasz Surowiec. Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 18 października 2020 - poniedziałek, 14 grudnia 2020

Tytuł wystawy jest jednocześnie hasłem pochodzącym z anarchistycznego transparentu, który Łukasz Surowiec otrzymał od uczestnika ulicznych protestów i włączył do dokumentacji  projektu Black Block prezentowanego po raz pierwszy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 2016 roku. Kontrowersyjne hasło stało się inspiracją do stworzenia cyklu prac, w których artysta zastanawia się nad możliwymi strategiami walki  oraz zostaje wykorzystane jako część nowej kolekcji ubrań. Tym razem do produkcji odzieży została użyta tkanina, będąca wizualną kompozycją zdjęć otrzymanych od uczestników protestów.

Wystawa „Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami” odwołuje się zarówno do partyzanckich wzorców, anarchistycznych taktyk bojowych jak i utopijnej - charakterystycznej dla Surowca, - drogi na skróty. Pokazywany premierowo podczas wystawy, najnowszy film „Sen Jakuba” to propozycja jak poprzez sztukę, zaangażowanie i wrażliwość społeczną przynajmniej na chwilę, sprowadzić niebo na ziemię.  Artysta zaprosił wykluczonych społecznie bohaterów „Snu Jakuba” do stworzenia instalacji stanowiącej obraz aktu walki oparty na modelowych technikach konfrontacji bezpośredniej, którą będzie można oglądać w przestrzeni miejskiej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.