Sztuka Wschodu. Namioty tureckie

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Zamiłowanie polskiej szlachty do orientaliów kształtowało się przez wieki pod wpływem kontaktów handlowych i militarnych z krajami Bliskiego Wschodu, dzięki którym do Polski przenikały dzieła rzemiosła artystycznego z Turcji, Krymu, Kaukazu czy Iranu. Odzwierciedleniem tych upodobań jest wystawa Sztuka Wschodu. Namioty tureckie w Zamku Królewskim na Wawelu. Na dwóch piętrach obejrzymy kobierce, chorągwie i makaty, uzbrojenie tureckie i perskie, a także ceramikę japońską i chińską.

W centrum ekspozycji znajdą się trofea i pamiątki związane z Janem III Sobieskim i wiktorią wiedeńską, w tym chorągwie tureckie zdobyte podczas tej kampanii oraz trzy namioty. Ten pierwszy po trzydziestoletniej przerwie pokaz bezcennych XVII-wiecznych wawelskich namiotów tureckich zapowiada powrót kolejnych obiektów na stałą ekspozycję. Na razie zobaczymy wielki i unikatowy ze względu na barwę namiot niebieski (jego wnętrze po gruntownej konserwacji przypomina pałac w rajskim ogrodzie), mniejszy i bardziej typowy oficerski namiot czerwony oraz namiot z daru prof. Karoliny Lanckorońskiej będący ważną rodzinną pamiątką. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet")

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.