XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego online

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Takich Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego jeszcze nie było! Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że w tym roku wydarzenie przeniosło się do sfery wirtualnej, jednak organizatorzy solennie obiecują: nic straconego! Ta edycja poświęcona jest muzyce, zatem zgodnie z jej hasłem „Brzmi dobrze” nastrójmy się pozytywnie i zwiedzajmy online: bez obowiązku rezerwacji, bez względu na warunki atmosferyczne i bez barier architektonicznych.

Dzięki filmowym opowieściom prowadzonym przez gospodarzy obiektów, a także historyków sztuki i muzykologów zobaczymy dwanaście niezwykłych miejsc. Zaczniemy od Krakowa – zajrzymy do budynku Starego Teatru, gdzie w początkach XX wieku mieściło się konserwatorium i słynąca z doskonałej akustyki sala koncertowa, odwiedzimy Pałac Pod Baranami i jego słynną rozśpiewaną piwnicę oraz oddamy się refleksji w Krypcie Zasłużonych na Skałce, gdzie spoczął Karol Szymanowski. W niepołomickim Muzeum Fonografii (jedynym takim w Polsce) zachwycimy się gramofonami i radioodbiornikami kryształkowymi. Sporo czasu spędzimy w Zakopanem: w pracowni lutniczej rodziny Mardułów, Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara, gdzie kształcą się przyszli lutnicy, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma i Czerwonym Dworze, zwanym też Władysławką, który gościł m.in. Artura Rubinsteina. Innego wybitnego pianistę, a także kompozytora i męża stanu wspomnimy w sielskim dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Sprawdzimy także, co słychać w kolegiacie Bożego Ciała i Domu z Basztą w Bieczu oraz czy w synagodze w Bobowej brzmią jeszcze echa nigunów – tradycyjnych melodii chasydzkich.

Z Dniami Dziedzictwa spotkamy się na stronie internetowej wydarzenia i na kanale YouTube Małopolskiego Instytutu Kultury. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszy książka – dostępna w formie elektronicznej oraz po raz pierwszy także jako audiobook – którą fascynującymi historiami o ludziach, miejscach i melodiach wypełnił muzykolog i historyk kultury Jakub Puchalski. Przyznacie sami: brzmi dobrze! (Barbara Skowrońska)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.