XIX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi 2020

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 25 września 2020 - niedziela, 27 września 2020

 Tradycyjnie w ostatni weekend września Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. To już dziewiętnasta edycja tego wydarzenia.
W dniach 25-27 września uchylimy drzwi nie tylko znanych zabytków Podgórza, pracowni rzemieślniczych, obiektów przemysłowych i innych miejsc ciekawych i ważnych dla historii prawobrzeżnego Krakowa. W sobotę (26.09) otworzą się drzwi 25 obiektów, a w niedzielę (27.09) organizatorzy zaproszą na rekordową ilość 20 spacerów! Wielkie zwiedzanie Podgórza rozpoczynamy w piątek 25 września o godz. 17.30 na Rynku Podgórskim.
Tegoroczny piątkowy wieczór poświęcony będzie postaci Andrzeja Nowaka, tłumacza i publicysty, autora nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa i młodości spędzonych w Podgórzu. Jego niezwykła droga życia, rozpoczęła się w Podgórzu przy ul. Zamoyskiego 27, a przebiegała przez kraje Ameryki Południowej, którymi się fascynował. W piątkowy wieczór zaprosimy zatem na spacer śladami dawnych dźwięków i obrazów, zapamiętanych przez Andrzeja Nowaka, próbując przybliżyć codzienną historię mikroświata powojennego Podgórza. Wyruszając w drogę nakreśloną pamięcią autora, spróbujemy zadać także pytanie, ile z tego świata zostało do dziś.

Pomysł PDOD narodził się w 2002 roku i skupia się na udostępnieniu do zwiedzania interesujących obiektów na terenie Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Uczestnicy imprezy mogą zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, zwiedzić pracownie, fabryki, uczestniczyć w specjalnie przygotowanych wydarzeniach oraz posłuchać niezwykłych opowieści. To dla Podgórzan okazja do poznania wspaniałych miejsc i zabytków w swojej części świata, a dla przyjezdnych szansa na odkrycie piękna i magii, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły. Z roku na rok mapa miejsc do zwiedzania powiększa się o jeszcze nieodkryte miejsca na terenie tak „starego” jak i „nowego” Podgórza. W pierwszej edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, jeszcze wówczas jednodniowej, uczestniczyło kilkanaście obiektów. Co roku do programu włączano kolejne miejsca, do organizatorów zgłaszali się Podgórzanie, którzy chcieli opowiedzieć wyjątkowe historie miejsc, w których mieszkają, którymi zarządzają, gdzie pracują. Z czasem obiektom zaczęły towarzyszyć spacery, które prowadzili i do dziś prowadzą pasjonaci zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL.
Z czasem impreza rozwinęła się w trzydniowe podgórskie święto, podczas którego organizatorzy otwierają drzwi ponad trzydziestu obiektów i zapraszają na kilkanaście spacerów tematycznych prezentujących najbardziej zaskakujące zakątki Podgórza. Od kilku lat w piątkowy inaugurujący wieczór tematem przewodnim są sylwetki Podgórzan, którzy mieli wpływ na kształt i charakter dzielnicy (m.in. Gilda Gray, Wojciech Bednarski, Antoni Stawarz, Helena Rakoczy i Franciszek Maryewski).
W sumie w minionych latach uczestnicy Dni Otwartych Drzwi mogli odwiedzić blisko dwieście wyjątkowych miejsc. Tegoroczna edycja będzie z konieczności szczególna. Organizatorze są zmuszeni nieco ograniczyć program, by dostosować się do obowiązujących wymogów sanitarnych. Skupimy się więc na wydarzeniach w plenerze i spacerach. Konieczne będzie również wprowadzenie rezerwacji do większej ilości obiektów. Jednak jak co roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL przygotowuje wiele atrakcji na ten wyjątkowy weekend. Jak zwykle będzie coś dla „początkujących” miłośników Podgórza, a także dla tych, którzy są z tą wyjątkową imprezą od lat.

PDOD są wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa. Co roku temat przewodni stanowi inspirację dla charakteru i tematyki naszej imprezy. W tym roku jest to „Moja droga”. Wykorzystując ten właśnie motyw, będziemy podróżować po ścieżkach podgórskiej historii, by zainteresować się, a może nawet zachwycić lokalnym dziedzictwem.

Pełny program imprezy jest dostępny na stronie www.podgorze.pl, w Muzeum Podgórza, w InfoKraków ul. św. Jana 2 (patrz także załącznik).
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Partnerami wydarzenia są: Rada Dzielnicy XIII oraz Centrum Kultury Podgórza.

załączniki

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.