Polifonie dzieciom, koncerty rodzinne online

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Polifonie dzieciom są rozszerzeniem działającego od 2013 roku w Cricotece programu Polifonie, prezentującego współczesne utwory improwizowane i elektroniczne, jak również performanse muzyczno-ruchowe. Podczas tegorocznych Polifonii dzieciom zaprezentujemy Wam cztery niebanalne koncerty on-line, uzupełnione o prowadzone przez artystów i pedagogów ćwiczenia dźwiękowe dla dzieci powyżej 6. roku życia i młodzieży. Koncerty będą rejestrowane w Cricotece, a następnie udostępniane na naszym profilu oraz stronie. Do ich oglądania zapraszamy całe rodziny!

Zagrają dla Was:

  • Balony, czyli trio Piotr Peszat, Jakub Gucik, Julia Basista
  • Marcin Dymiter aka Emiter
  • Małe Instrumenty
  • Trio folkowe – Helena Matuszewska, Barbara Songin, Andrzej Zamenhof (Andrzej Zagajewski)

---
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Kuratorki projektu: Basia Pasterak Izabela Zawadzka
Promocja programu: Marzena Ka (Marzena Boniecka)
Światło i dźwięk: Mariusz Gąsior Mariusz Potępa
Identyfikacja graficzna: Marcin Mokierów-Czołowski
Wideo: Grzesiek Mart

---

Zespoły zaproszone do udziału w tegorocznym programie:

Emiter

Praca Marcina Dymitra opiera się na uważnym słuchaniu. Stematyzowanie procesu słyszenia, zwrócenie uwagi na świadome odbieranie dźwięków będzie okazją do wspólnej przygody – od słuchania dźwięków własnego ciała, poprzez wsłuchanie się w krajobraz dźwiękowy, wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków sztucznych. Do udziału w koncertu Dymiter zaprosi dzieci, które zostaną poproszone o przesłanie nagranych przez siebie dźwięków domowych oraz krótkich komentarzy do obecnej sytuacji izolacji i powolnego odmrażania. Nadesłane dźwięki zostaną włączone w kompozycję zaprezentowaną w Cricotece. Warstwą wizualną koncertu będą przesłane przez dzieci rysunki.

Małe Instrumenty

Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych i eksperymentach z brzmieniem. Wykorzystywane przez zespół instrumentarium to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, że zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Balony

Muzycy tworzący kolektyw Spółdzielnia Muzyczna zaprezentują performans zbudowany w oparciu o sekwencje działań uruchamiających dźwiękową scenografię. Wypełniona przedmiotami przestrzeń zafunkcjonuje jako multiinstrument. Punktem wyjścia jest dźwięk pękającego balonika, który najczęściej kojarzy się dzieciom ze smutkiem związanym z utratą zabawki. Zwykle jest też odczytywany jako nieprzyjemny. Ten pozorny hałas – w zwielokrotnieniu i po rozpisaniu na muzyczną kompozycję – staje się intrygującą zabawą z dźwiękiem. W każdym z dzieci istnieje potrzeba pozornie bezproduktywnego hałasowania, która w kontekście doświadczeń muzyki współczesnej może zafunkcjonować jako odkrywcze działanie. Uruchamianie dźwięków, m.in. pękanie balonów będzie się odbywało za pomocą wyrafinowanych rozwiązań inscenizacyjnych, z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanych w tym celu przyrządów lub elementów kostiumów, przypominających Kantorowskie bioobiekty (przedmioty zrośnięte z artystami, poszerzające ich działanie) – tak aby granie było jak najbardziej ekscytującym performansem, posiadającym wartość nie tylko dźwiękową.

Matuszewska / Songin / Zamenhof

Muzyczne trio folkowe, zawiązane specjalnie przy realizacji koncertu dla Cricoteki. Artyści interdyscyplinarni, działający na pograniczu folku, jazzu i muzyki elektronicznej przygotują koncert dla dzieci i dorosłych, w których wykorzystają swoją praktykę gry na nietypowych instrumentach (suka biłgorajska, kaszgar, rebab turecki, przedmioty kuchenne). Koncert będzie pracą na przedmiotach, odwołując się z jednej strony do potencjału dźwiękowego w teatrze Tadeusza Kantora oraz stanowiąc inspirację do działań domowych.

21 sierpnia 2010, 18.00
Balony, czyli Julia Basista, Jakub Gucik i Piotr Peszat zaprezentują performance uruchamiający niezwykłą dźwiękową scenografię. Wypełniona balonami sala teatralna Cricoteki zafunkcjonuje jako multiinstrument.
Hałas pękającego balonika, który najczęściej kojarzy się dzieciom ze smutkiem z powodu utraty zabawki, zwielokrotniony i rozpisany na muzyczną kompozycję staje się eksperymentem oraz intrygującą grą z dźwiękami. Trio sięga do jednej z najbardziej dziecięcych potrzeb – odkrywania świata muzyki przez pozorne, bezproduktywne hałasowanie.
Dźwiękom towarzyszyć będzie wielowymiarowa wizualizacja. Wszystko po to, aby koncert stał się ekscytującym performancem, wychodzącym poza brzmienie. Inspiracją do własnych, twórczych improwizacji.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.